دسته‌بندی نشدهمدل لباس

استایل آوانگارد چیست؟ | ساتیشو

استایل آوانگارد

استایل آوانگارد چیست؟

آوانگارد بودن مفهومی است که به تجربه‌گرایی و خلاقیت اشاره دارد. آوانگاردها به‌ دنبال شکستن چارچوب‌ها و نگاه‌کردن از زوایای تازه به موضوعات مختلف از جمله مُد هستند. اگر بخواهیم به‌زبانی ساده و به‌شکلی مختصر آوانگاردیسم را شرح بدهیم، باید بگوییم که معنای آن خلق چیزی تازه با شکستن هنجارهاست. آوانگاردها محدودشدن را نمی‌پسندند. هرچیزی که مرزهای نرمال بودن را کنار بزند و از جایگاه خودش گامی فراتر برود در دیکشنری فشن، لیبل آوانگارد را می‌گیرد.

satisho.com5  12 - استایل آوانگارد چیست؟ | ساتیشو

استایل آوانگارد

naildesign - استایل آوانگارد چیست؟ | ساتیشو

آموزش طراحی و کاشت ناخن رو شروع کن!

 

همچنین ببینید: استایل هیپ هاپ چیست؟

طراحان و طرفدار این مکتب در دنیای مدوفشن به ترندها (trends) علاقه‌ای ندارند و دوست دارند که به شکل و سبک خود ایده‌هایشان را ابراز کنند. این طراحان به‌خاطر رسیدن به سود و بازاریابی حاضر نیستند که خلاقیتشان را به خاطر مناسبات بازار تغییر دهند. استایل آوانگارد فراتر از جنبه پوشانندگی لباس‌ها به آنها نگاه می‌کند. در این دنیای خلاقانه استایل و لباس‌ها راوی هستند و می‌خواهند حس، پیام یا ماجرایی را روایت کنند.

ویژگی های استایل آوانگارد:

ویژگی اصلی استایل آوانگارد متفاوت‌بودن با مدل‌ها و طرح‌های مرسوم است. آوانگاردها می‌خواهند ساختارها را در هم بشکنند و با نگاهی تازه به مقوله استایل و لباس نگاه کنند. با در نظرگرفتن این رویکرد، ویژگی های زیر در هنر آوانگارد در فشن ارائه می‌شوند:

satisho.com4  11 - استایل آوانگارد چیست؟ | ساتیشو

انواع استایل

همچنین ببینید: استایل مینیمال 

تجربه گرایی، تلفیق بافت ها و مدل ها:

در این استایل خبری از قانون و اصول نیست. قانون در اینجا بی‌قانونی است؛ یعنی دور ریختن تمامی اصول قبلی و تلاش برای خلق چیزی تازه. همین است که دست طراحان این سبک را باز می‌گذارد تا با تلفیق برش‌ها، بافت‌ها، مدل‌ها، پارچه‌ها و اکسسوری‌های مختلف به نتیجه‌ای برسند که پیش‌تر وجود نداشته است. تجربه‌گرایی و تلاش برای آزمودن ترکیب‌های جدید در استایل از جمله ویژگی‌های مهم آوانگارد است.

نمایش و ابراز:

در استایل آوانگارد فقط قرار نیست که فرد با استفاده از یک استایل زیبا و پوشیده شود. در این سبک، روایت ماجرا و داستان هم مهم است. در حقیقت، بدن مانند بوم نقاشی طراحان است و لباس، اکسسوری‌ها و آرایش حکم ابزارهایی برای ابراز داستان ها هستند.

توجه به جزئیات:

استایل آوانگارد به جزئیات توجه زیادی دارد. این سبک در تقابل با مدوفشن سریع یا همان فست‌فشن (fast fashion) است. طراحان آوانگارد به ریزه‌ کاری‌ها در دوخت و طراحی دقت زیادی دارند. مکان و دلیل به‌کارگیری دکمه‌ها، زیپ‌ها، کمربندها و هر چیز دیگری با دقت فراوان و بنا به اصولی خاص مشخص می‌شود.

satisho.com6  10 - استایل آوانگارد چیست؟ | ساتیشو

استایل آوانگارد مردانه

همچنین ببینید: استایل کژوال

مونوکروم بودن:

یکی دیگر از مهم‌ترینویژگی ها استایل آوانگارد مونوکروم‌بودن است. استایل مونوکروم استایلی است که در آن، سرتاپا از یک‌ رنگ انتخاب می‌شود. این ایده از دنیای آوانگاردها به بخش‌های دیگر دنیای مد و فشن هم سرایت کرده و از آن استقبال شده است. یک‌رنگ‌‌ بودن استایل اجازه نشان‌ دادن جزئیات بیشتر را می‌دهد و این همان چیزی است که استایل آوانگارد به دنیال آن است. البته از رنگ‌های مختلف در کنار هم در استایل‌های این سبک هم استفاده می‌شود ولی تعدد رنگ‌ها زیاد نیست.

اندازه های نامتعارف در دوخت:

در دنیای مد و فشن معمولاً اگر بخشی از استایل گشاد و بلند است، بخش‌های دیگر را تنگ و چسبان‌تر در نظر می‌گیرند. اما این قاعده‌ در دنیای آوانگاردها وجود ندارد. طراحان این سبک نمی‌خواهند تعادلی در استایل ایجاد کنند. برای همین در استایل‌های این سبک، گاهی شاهد استفاده از یقه‌های بزرگ، پلیسه‌های حجیم یا گشادی بیش‌از اندازه هستیم.

لایه لایه بودن:

این سبک از دوخت لباس می‌خواهد عمق و زیر ساخت هر استایل را به نمایش بگذارد. مدل‌های گشاد و دراپه هم در بخش‌های یقه لباس‌های این سبک جذاب‌ هستند.

تلفیق پارچه ها:

استایلی با مشخصات آوانگارد شما را در انتخاب بافت‌ بخش‌های مختلف لباستان محدود نمی‌کند. برای نمونه، شما می‌توانید چرم و نخ را در کنار هم به‌کار بگیرید. طرح‌های مختلف هم با نشستن در کنار یکدیگر نمادی از رهایی و تلاش برای گسستن از بند چارچوب‌ها در استایل آوانگارد هستند.

| امیدواریم از دیدن این مطلب لذت برده باشید. |


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا