ارزش غذایی تخم مرغتخم مرغتخم مرغ برای سلامتتخم مرغ برای سلامت قلبتخم مرغ محلیخواص تخم مرغخواص تخم مرغ برای سلامتیخواص مواد غذاییدسته‌بندی نشدهسفیده تخم مرغسلامت

برخی از فواید تخم مرغ +خاصیت تخم مرغ برای سلامتی

71920 150 - برخی از فواید تخم مرغ +خاصیت تخم مرغ برای سلامتی

خواص تخم مرغ برای سلامتی بسیار بالا است. یک تخم مرغ بالاترین کیفیت پروتئین را برای بدن شما فراهم می کند. این خوراکی حاوی 13 ویتامین و مواد معدنی بسیار ضروری است. همچنین در کنار این ترکیبات تخم مرغ حاوی اسید های چرب امگا 3 و آنتی اکسیدان های فراوان است.

البته باید به این نکته اشاره کنیم 60 درصد پروتئین مرغوب را می توانید در سفیده ی تخم مرغ پیدا کنید. این در حالی است که زرده ی آن حاوی بقیه مواد غذایی است.

به طور کلی این ترکیبات به شما کمک می کند تا نیاز غذایی روزانه ی خود را تامین کنید. برای آشنایی بیشتر با فواید تخم مرغ در ادامه متن همراه سایت ونوس باشید.

71921 583 - برخی از فواید تخم مرغ +خاصیت تخم مرغ برای سلامتی

1. غنی از مواد مغذی

از جمله مهمترین خواص تخم مرغ این است که سرشار از ویتامین های ضروری و مواد حیاتی برای بدن است. به گونه ای که یک وعده ی متوسط که شامل 2 تخم مرغ است شامل ترکیبات زیر است.

 • 82 درصد از نیاز روزانه به ویتامین D را تامین می کند.
 • 50 درصد از نیاز روزانه به فولات را تامین می کند.
 • 25 درصد از نیاز روزانه به ریبوفلاوین (ویتامین B2) را تامین می کند.
 • 40 درصد از از نیاز روزانه به سلنیوم را تامین می کند.
 • ویتامین B12
 • ویتامین B5
 • ویتامین E
 • ویتامین A
 • آهن
 •  ید 
 • فسفر

2. وجود پروتئین 

تخم مرغ به طور گسترده منبع کاملی از پروتئین ها را در خود جای داده است. وجود این پروتئین ها در تخم مرغ موجب سلامتی موارد زیر می شود:

 • تقویت و ترمیم عضلات بدن
 • تقویت و ترمیم بافت های بدن

از جمله خواص تخم مرغ می توان به این نکته اشاره کرد که در ترکیبات این خوراکی 9 اسید آمینه ضروری را می توان یافت. در نتیجه با جای دادن این خوراکی در وعده های غذایی خود موجب رشد، بازیابی و محافظت از عضلات می شود و همچنین باعث لاغری میشود .

3. بالا بردن سطح کلسترول خوب بدن

از جمله خواص تخم مرغ باید به بهبود سطح کلسترول خوب بدن اشاره کرد. این خوراکی به افزایش سطح لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا همان کلسترول خوب کمک می کند. از همین رو به این نتیجه رسیده اند مصرف متعادل از این خوراکی با سلامت قلب ارتباط مستقیم دارد.

نکته: لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول بد است که می تواند سلامت قلب را در معرض خطر قرار دهد.

4. تخم مرغ تامین کننده ی ویتامین D

ویتامین D که گاهی اوقات ویتامین آفتاب نامیده می شود نقش مهمی در جذب کلسیم و فسفر دارد. همین عملکرد موجب بالا رفتن سلامت استخوان ها و دندان ها می شود. اما متاسفانه در ایران به خصوص خانم ها دچار کمبود ویتامین هستند.

5. تامین کولین با مصرف تخم مرغ

کولین ماده مغذی مهمی است که در کبد ساخته می شود. با این وجود چون کبد اکثر مردم کولین کافی برای تامین نیاز روزانه تولید نمی کند در نتیجه لازم است از طریق غذایی که می خورید این ماده ی مغذی را تامین کنید. از جمله خواص تخم مرغ این است که می تواند کمبود این ماده ی حیاتی را تا میزان زیادی جبران کند.

جالب است بدانید همانند عملکرد ویتامین های گروه B ، کولین برای عملکرد طبیعی سلول ضروری است. چرا که نقش مهمی در رشد مغز و نخاع در دوران بارداری ، رشد شناختی در نوزادان و همچنین کمک به کاهش افت شناختی در افراد مسن دارد.

نکته: تا همین اواخر ، نقش کولین به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل تا حد زیادی نادیده گرفته شده بود.

1024x683 - برخی از فواید تخم مرغ +خاصیت تخم مرغ برای سلامتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا