دسته‌بندی نشده

چگونه اکسیژن خون را زیاد کنیم؟+فیلم و عکس

راهکارهای افزایش اکسیژن خون

۱) هوای تازه

منوکسید کربن و فلوراید با مقدار اکسیژنی که بدن دریافت می‌کند و به جریان خون منتقل می‌شود تداخل دارد. اگر امکان دارد هوای تازه را دریافت کنید، به ویژه در فضا‌های باز که آلودگی و دود خودرو‌ها و گاز آلاینده‌ها و سایر مواد شیمیایی کمتر است. با تصفیه کننده‌های طبیعی مثل: چراغ سنگ نمک، شمع‌های مومی و زغال بامبو برای پاک و تمیز نگه داشتن هوای خانه استفاده کنید.

 

58498 205 - چگونه اکسیژن خون را زیاد کنیم؟+فیلم و عکس

۲) ورزش

ورزش باعث افزایش رشد عروق خونی جدید می‌شود

 

دریافت مقادیر کافی ورزش در روز، به ویژه زمانی که ضربان قلب شما برای حداقل ۳۰ دقیقه افزایش می‌یابد، می‌تواند سطح اکسیژن را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. به این دلیل که پاسخ‌های فیزیولوژیکی توسط مغز کنترل می‌شود. پیاز مغز تنفس را در زمان خیلی از فعالیت‌ها مثل خواب، ورزش و غذا خوردن را تنظیم و کنترل می‌کند. وقتی ورزش می‌کنید، سلول‌ها بیش از هر کار کم تحرک دیگری اکسیژن مصرف می‌کنند تا جایی که دی اکسید کربن زیاد می‌شود و مغز درخواست تولید اکسیژن توسط سلول‌ها را افزایش می‌دهد. ورزش همچنین باعث افزایش رشد عروق خونی جدید می‌شود و می‌تواند فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون و دیابت نوع ۲ کنترل کند.

 

 

58491 754 - چگونه اکسیژن خون را زیاد کنیم؟+فیلم و عکس

۳) مصرف آنتی اکسیدان‌ها

مصرف آنتی اکسیدان به بدن اجازه می‌دهد که از اکسیژن مؤثرتر استفاده کند و مقدار مناسبی از آن وارد خون شود. آنتی اکسیدان‌ها شامل ویتامین A، ویتامین C و کوآنزیم Q۱۰ می‌شوند. نمونه‌هایی از خوراکی‌هایی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند شامل ذغال اخته، لوبیا قرمز، کنگر قرمز، کنگر فرنگی، توت فرنگی، آلو، توت سیاه و بلوبری؛

 

 

58492 431 - چگونه اکسیژن خون را زیاد کنیم؟+فیلم و عکس

۴) خودداری از مصرف الکل و دخانیات

الکل و دخانیت و مواد مخدر بر سطح اکسیژن در خون اثر می‌گذارد. با مصرف این مواد روند اکسیژن رسانی (اکسیداسیون) که برای سوخت و ساز بدن لازم است نا به سامان می‌شود و باعث نابودی آن می‌گردد. اگر می‌خواهید اثرات زیانبار بر بافت بدن و اندام خود را به حداقل برسانید، از مصرف الکل و مواد مخدر و دخانیات دوری کنید.

مصرف آنتی اکسیدان به بدن اجازه می‌دهد که از اکسیژن مؤثرتر استفاده کند

 

58488 972 - چگونه اکسیژن خون را زیاد کنیم؟+فیلم و عکس
۵) سبزیجات بخورید

کلروفیل یا سبزینه، ماده مغذی گیاهی است که رنگ سبز را به گیاهان می‌دهد و شباهت زیادی به مولکول‌های هموگلوبین دارد. آهن منابع گیاهی به تقویت خون کمک می‌کند.

یکی از روش‌های دیگر برای تصفیه خون استفاده از ریشه قاصدک به صورت دمنوش می‌باشد.

بدن برای اینکه به‌درستی کار کند، بایستی میزان مشخصی از اکسیژن توسط جریان خون به سلول‌ها و بافت‌های بدن برسد.

وقتی میزان اکسیژن خون به کمتر از حد طبیعی کاهش پیدا کند، هیپوکسمی یا هیپوکسیما رخ می‌دهد و شما دچار تنگی‌نفس خواهید شد.

 

58489 843 - چگونه اکسیژن خون را زیاد کنیم؟+فیلم و عکس
۶) مصرف اسید‌های چرب ضروری

اسید‌های چرب مانند ویتامین F افزایش اکسیژن هموگلوبین در جریان خون را به عهده دارند. بدن نمی‌تواند اسید‌های چرب ضروری لینولنیک و اسید آلفا لینولنیک را تولید کند بنابراین شما نیاز دارید خوراکی‌هایی بخورید که حاوی این مواد هستند. روغن آفتابگردان، روغن کانولا، روغن گلرنگ حاوی اسید لینولینک است و برای اسید آلفالینولنیک سودا، گردو و دانه کتان منابع خوبی هستند.

 

58493 330 - چگونه اکسیژن خون را زیاد کنیم؟+فیلم و عکس

۷) تنفس مناسب

درست نفس نکشیدن ممکن است اکسیژن خون را تا ۲۰ درصد کاهش دهد. تنفسی که اکسیژن کمی را دریافت می‌کند هم می‌تواند اکسیژن جریان خون را کاهش دهد. سطح اکسیژن خون خود را با تمرین تنفس عمیق بهبود بخشید. این تمرین‌ها انرژی را بیشتر می‌کند، پاکسازی ریه‌ها را انجام می‌دهد و باعث افزایش اکسیژن در خون می‌شود. کمبود اکسیژن در خون، هیپوکسمی نام دارد و می‌تواند منجر به اضطراب، خستگی، سردرد و در موارد شدید کما و مرگ شود. سطح اکسیژن خون خود را با تمرین تنفس عمیق بهبود ببخشید. این تمرین‌ها انرژی را بیشتر می‌کند، پاکسازی ریه‌ها را انجام می‌دهد و باعث افزایش اکسیژن در خون می‌شود.

وقتی شما آرام هستید میزان دریافت اکسیژن افزایش می‌یابد

 

58500 456 - چگونه اکسیژن خون را زیاد کنیم؟+فیلم و عکس

۸) آرام باشید

تکنیک‌های تمدد اعصاب می‌تواند به افرادی که بیماری مزمن انسدادی ریه دارند کمک کند. وقتی شما آرام هستید تنفس عمیق آسان‌تر می‌شود، سطح اضطراب پایین می‌آید و میزان دریافت اکسیژن افزایش می‌یابد. شما با مدیتیشن، یوگا، تمرین تفکر مثبت و نوشتن افکار خود کمک کنید که آرامش ایجاد شود تا تنفس و دریافت اکسیژن بهبود یابد.

 

58495 395 - چگونه اکسیژن خون را زیاد کنیم؟+فیلم و عکس

 

۹) ویتامین B مصرف کنید

این گروه از ویتامین‌ها از جمله B۱۲ – B۶ و فولات برای کاهش میزان هوموسیستئین با انسداد سرخرگ‌ها و بیماری قلبی ارتباط داده شده است؛ بنابراین کنترل آن حیاتی است.

 

58501 809 - چگونه اکسیژن خون را زیاد کنیم؟+فیلم و عکس

 

۱۰) نوشیدنی‌های سالم

نگه داشتن بدن در وضعیت هیدراته (آب رسانی به بدن) کار سختی به نظر می‌آید، اما این کار به حفظ سطح اکسیژن بدن کمک زیادی می‌کند. همه می‌دانیم که مولکول‌های آب یا H۲O از دو اتم اکسیژن تشکیل شده است پس نوشیدن آب به اندازه کافی کمک می‌کند بدن هیدراته شود. وقتی که بدن هیدراته شود خون به راحتی می‌تواند مواد مغذی و به ویژه اکسیژن را به همه نقاط بدن برساند.

اگر می‌توانید مایعات دیگر را بنوشید و همچنین می‌توانید آب میوه‌های تازه و ترکیب‌های گوناگون را هم امتحان کنید. از آنجا که میوه‌ها و سبزیجات تازه سرشار از ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هستند، آن‌ها را در مخلوط کن یا آب میوه گیری بریزید و آبشان را بگیرید و بنوشید، زیرا با این کار هضم آن‌ها راحت‌تر خواهد بود.

گیاهان می‌توانند به طور طبیعی اکسیژن خانه را افزایش دهند

 

58499 637 - چگونه اکسیژن خون را زیاد کنیم؟+فیلم و عکس

۱۱) طبیعی و تازه بمانید.

جایگزین‌های طبیعی برای افزایش اکسیژن می‌تواند در خانه شما باشد. گیاهانی مثل: نخل اریکا، گیاه ماری، گیاه پاچیرا، گل چمچه ای، گیاه ژربرا و یا گیاه آگلونما در فضای خانه نگهدارید. این گیاهان می‌توانند به طور طبیعی اکسیژن خانه را افزایش دهند.

 

 

58497 708 - چگونه اکسیژن خون را زیاد کنیم؟+فیلم و عکس

۱۲) برای جذب اکسیژن غذا بخورید

افرادی که دچار بیماری مزمن انسدادی ریه هستند با مصرف بعضی مواد خوراکی مثل لبنیات و انواع کلم (به ویژه کلم بروکلی) می‌توانند علائم بیماری را کم کنند. غذای تازه بخورید، سبزیجاتی مانند اسفناج، فلفل، سیب زمینی، هویج و لوبیا سبز را بخارپز استفاده کنید. البته که باید پیش از شروع هر رژیم غذایی آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

مصرف نمک را کم کنید تا نفخ از بین برود و نیاز به نوشیدن آب بیشتر نداشته باشید. گیاهان خشک و ادویه‌هایی مانند نعناع، پونه و زردچوبه را جایگزین نمک کنید، چون اکثر گیاهان برای ریه‌ها مفید است. وقتی ریه‌های شما برای تنفس کمتر مشکل داشته باشند اکسیژن بیشتری دریافت می‌کنید و حس بهتری خواهید داشت.

اکسیژن مهمترین ماده برای عملکرد سالم تمام اجزای بدن است

 

 

58496 172 - چگونه اکسیژن خون را زیاد کنیم؟+فیلم و عکس

۱۳) دریافت آهن کافی

آهن در مولکول‌های هموگلوبین وجود دارد، در نتیجه برای تولید خون سالم و غنی ضروری است. بیشتر زنان قبل از یائسگی با کمبود آهن مواجهند و شاید نیاز باشد که از مکمل استفاده کنند. از آن جا که مصرف بیش از حد قرص آهن می‌تواند خطرناک باشد، قبل از مصرف مکمل آزمایش را انجام دهید. برخی منابع غذایی آهن شامل عدس، لوبیا، سبزیجات، گوشت قرمز و ….. است.

 

 

58487 955 - چگونه اکسیژن خون را زیاد کنیم؟+فیلم و عکس

۱۴) سلول‌های بنیادی

اکسیژن برای عملکرد بدن و تمام اجزاء آن مفید است. با این حال، برای کسی که بیماری مزمن انسدادی ریه دارد دریافت اکسیژن کافی بسیار دشوار است. سلول‌های بنیادی توانسته سطح اکسیژن بدن خیلی از افراد را بالا ببرد و باعث تنفس راحت‌تر و بهبود کیفیت کلی زندگی آن‌ها شود. سلول‌های بنیادی می‌توانند بافت ریه را التیام دهند و عملکرد آن را بهتر کنند. با این کار دی اکسید کربن از ریه‌ها خارج می‌شود و اکسیژن کافی به شکل مؤثرتری به ریه‌ها می‌رسد.

58494 203 - چگونه اکسیژن خون را زیاد کنیم؟+فیلم و عکس
مراجعه به پزشک
پزشک با اندازه‌گیری میزان اکسیژن موجود در خون سرخرگ‌ها مشخص می‌کند که آیا شما دچار کمبود اکسیژن خون شده‌اید یا خیر؟

در شرایطی که دچار تنگی‌نفس شدید به طور ناگهانی، تنگی‌نفس همراه با سردرد، بی‌خوابی، تجمع مایعات در بدن و سرفه در ارتفاعات بالا به اورژآنس زنگ بزنید؛ و در شرایط زیر فوراً نزد پزشک بروید:

تنگی‌نفس که با ورزش کردن و یا فعالیت بدنی بدتر شود.

پریدن ناگهانی از خواب همراه با تنگی‌نفس یا احساس خفگی که می‌تواند از علائم آپنه خواب عبارتست از قطع و وصل شدن تنفس در حین خواب.

به گزارش جویاخبر به نقل از هلث‌دی این شیوه که «به شکم خواباندن» (proning) نام دارد، ظاهرا به طور قابل‌توجهی در بالا بردن میزان اشباع اکسیژن خون در بیماران کووید-۱۹ که دچار کمبود اکسیژن خون (هیپوکسی) هستند، تاثیر دارد.

 

 

58490 786 - چگونه اکسیژن خون را زیاد کنیم؟+فیلم و عکس

پزشکان آمریکایی در نیویورک در اوج شیوع کووید-۱۹ با کمبود دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور روبرو بودند و از طرف دیگر آمارهایی که از اروپا منتشر شده بود، نشان می‌داد میزان مرگ‌ومیر در میان بیمارانی که به دستگاه تنفس مصنوعی متصل می‌شوند، بسیار بالا است.

این پزشکان همچنین در بخش اورژانس با گروهی از بیماران دچار عفونت کرونا مواجه بودند که بدون ناراحتی آشکار نفس می‌کشیدند، اما با این وجود میزان اکسیژن خونشان پایین بود. بنابراین سودمند بودن وصل کردن آنها به دستگاه تنفس مصنوعی مورد تردید بود.

به همین علت دکتر نیکولاس کاپوتو و همکارانش در بخش پزشکی اورژانس مرکز پزشکی لینکلن در نیویورک کارآیی شیوه به شکم خواباندن را به عنوان وسیله‌ای برای بالا بردن میزان اکسیژن خون و بهتر شدن حال بیماران کووید-۱۹ در ۵۰ بیمار بزرگسال امتحان کردند.

همه این بیماران دارای میزان اشباع اکسیژن خون زیر ۹۰ درصد، یعنی دچار «هیپوکسی» بودند. میزان اشباع اکسیژن خون را با وسیله‌ای به نام «پالس اکسیمتر» که دور انگشت قرار می‌گیرد، می‌سنجد و در حالت طبیعی باید بین ۹۵ تا ۱۰۰ درصد باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا