بیوگرافی بازیگران هالیوودی

زندگینامه دنزل واشنگتن | عکس های دنزل واشنگتن

[ad_1]

دنـزل واشنگتن

دنزل واشنگتن بازیگر نام آشنای سینمای هالیوود

 

دنـزل واشنگتن را می توان از بزرگان دنیای سینمـا در تمـام ادوار تـاریخ دانسـت. این بـازیگـر نام آشنای آمریکایی به قدری در ایفای نقش هایش خبره و مـاهر عمل کرده که بسیاری از کارگـردانان بزرگ هالیوود و جهان آرزو دارند به همراه این بـازیگـر محبوب پروژه ای مشترک را رقم بزنند. سالهاسـت که نام این بـازیگـر مشهور و در عین حال محبوب در آسمـان سینمـای دنیا می درخشـد و تمـامی مـا قطعا یک فـیلم زیبـا و قابل تحسین از این بزیگـر بزرگ دیـده ایم.

دنـزل واشنگتن در ۲۸ دسامبر ۱۹۵۴ در مـاونت ورنن مکانی در ایالت مریلند، در نـزدیکی شهر نیویورک دیـده به جهان گشـود. مـادر او “لنیس لینی” متصدی یک سالن زیبـایی در شهر بود. پدرش نیز یکی از فعالان جنبش پنطیکاسـتیسم ( جنبشی نوگـرایانـه در مسیحیت اسـت که بر تجربه شخصی مسـتقیم خدا از طریق غسل تعمیـد روح‌القدس تـاکیـد دارد ) بود و همچنین برای سازمـان آب و یک فروشگاه محلی بنام اس. کلین کار می‌کرد. او یک خواهر به نام لوریس و یک برادر به نام دیویـد واشنگتن دارد. دنـزل در حدود ۷ یا ۸ سالگی بـا بـازی در شـوی اسـتعدادیابی بـاشگاه دختران و پسران منطقه، برای نخسـتین بـار اسـتیج را تجربه کرد. والدین او در ۱۴ سالگی اش از هم طلاق گـرفته و جدا شـدند و در این هنگام، دنـزل به همراه خواهر بزرگ ترش به یک boarding school فرسـتـاده شـدند، مدرسه ای که دانش آموزان در آن علاوه بر درس، زندگی نیز می کنند. او در ادامه از سال ۱۹۷۰ تـا ۷۱ به دبیرسـتـان مین‌لند در دایتن بیچ فلوریـدا رفت و تحصیلات پیش دانشگاهی خود را به اتمـام رساند.

پس از ورود به دانشگاه فوردهام در رشته روزنامه نگاری شروع به تحصیل کرد امـا پس از مدتی در این مورد دچار تردیـد شـد به همین دلیل یک ترم مرخصی گـرفته و مدتی در اردوگاه تـابسـتـانی شبـانـه به نام  Sloane YMCA به عنوان مشاور هنری مشغول به کار شـد. در طول این مدت در چند نمـایش حضور داشت و همراهانش بـا مشاهده اسـتعداد و توانایی بـازیگـری اش، او را تشـویق کردند تـا وارد رشته بـازیگـری شـود. همین مسئله تردیـدهای او را از بین برد به طوری که پس از بـازگشت به دانشگاه در کلاس های بـازیگـری مرکز لینکلن ثبت نام کرد. سال ۱۹۷۷ و در سن ۲۳ سالگی از دانشگاه فوردهام در رشته درام و روزنامه نگاری فارغ التحصیل شـد و به سان فرانسیسکو نقل مکان کرد تـا وارد تئاتر هنرهای زیبـای آمریکا شـود. یک سال بعد نیز برای پیشرفت در بـازیگـری به نیویورک نقل مکان کرد.

 

شروع دوران حرفه ای

نخسـتین فـیلم بلند دنـزل واشنگتن کمدی “نسخه ی غیر اصل” در سال ۱۹۸۱ بود. پیش از انتخاب شـدن برای هیت درام تلویزیونی “خیابـان السور” در سال ۱۹۸۲، او در چندین فـیلم غیر براودوی و تلویزیونی نیز بـازی کرده بود. دنـزل واشنگتن اولین نامزدی اسکار خود را سال ۱۹۸۷ بـا بـازی در نقش اسـتیو بیکو “شهیـدی در دوران آپارتـایـد” در فـیلم “فریاد بزن آزادی” و اسکار بهترین بـازیگـر مکمل را سال ۱۹۸۹ بـا بـازی در فـیلم “افتخار” به دسـت آورد.

دنزل واشنگتن در سکانسی از فیلم روز تعلیم

 

واشنگتن در سال ۲۰۰۰ در فـیلمی که بسیار مورد توجه مردم قرار گـرفت بنام «تـایتـان‌ها را به خاطر داشته بـاش» حضور داشت که بـالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار در آمریکا فروش کرد. او همچنین در فـیلم بعدی‌اش که فـیلمی پلیسی و حادثه‌ای بود به نام روز تعلیم محصول ۲۰۰۱ توانسـت برنده جایزه اسکار بهترین بـازیگـر شـود. وی در این فـیلم نقش کارآگاه آلونـزو هریس را بـازی می‌کند که کارآگاهی چموش و سرکش بـا تـاکتیک‌های قانونی مشکوک و قابل بحث اسـت. این نقش برای وی یک تغییر حال و هوا محسوب می‌شـود زیرا تـا به حال همه واشنگتن را بعنوان قهرمـان در بسیاری از کارهایش شناخته بودند. او دومین فرد آفریقائی-آمریکایی بود که توانسـت به خاطر حضورش در این فـیلم برنده جایزه آکادمی در گـروه بهترین بـازیگـرها شـود و اولین نفر پیش از او سیـدنی پواتیه بود که اتفاقا همـان شب قبل از واشنگتن جایزه افتخاری آکادمی را دریافت کرد. واشنگتن بـا ۶ نوبت، بـالاترین میزان نامزدی جایزه اسکار را از میان بـازیگـران آفریقایی‌تبـار به خود اختصاص داده اسـت.

 

پس از موفقیت و فروش بـالای «جان کیو»، وی اولین فـیلمش را به نام «آنتوان فـیشر» که در قسمت‌هایی از آن بـازی هم کرده اسـت کارگـردانی کرد. بین سال‌های ۲۰۰۳ تـا ۲۰۰۴ در یک سِری فـیلم تریلر همچون خارج از زمـان، مردی در آتش و کاندیـدای منچوری حضور یافت که فروش این فـیلم‌ها قابل توجه بود. در سال ۲۰۰۶ در فـیلم مرد نفوذی به کارگـردانی اسپایک لی در کنار سـتـارگانی همچون جودی فاسـتر و کلایو اوون حضور به هم رسانیـد و پخش فـیلم دژا وو در اواخر سال ۲۰۰۶ شروع شـد.

 

دنزل واشنگتن در صحنه ای از فیلم کتاب الهی

 

او درسال ۲۰۰۷ به همراه راسل کرو در گانگسـتر آمریکایی بـازی کردند. مدتی بعد او درام نمـایشی «سخنوران بزرگ» را کارگـردانی کرد که خودش هم در کنار فارسـت ویتـاکر در این اثر حضور داشت. واشنگتن در فـیلم «تسخیر پالهم ۱ ۲ ۳» به عنوان سرنگهبـان ترن زیرزمینی شهر نیویورک حضور یافته که بـازسازی مجدد فـیلمی تحت همین عنوان از دههٔ ۷۰ به نام گـرفتن پلهام ۱۲۳ اسـت، که در مقابل جان تراولتـا قرار گـرفت. این فـیلم در ژوئیه ۲۰۰۹ به کارگـردانی تونی اسکات به نمـایش درآمده اسـت. در سال ۲۰۱۰ از وی دو فـیلم کتـاب الهی و توقف‌ناپذیر به اکران عمومی درآمد. پس از یک وقفه یک ساله دو فـیلم دیگـر از وی به نمـایش درآمد به نام‌های خانـه امن و پرواز.

او سپس در سال ۲۰۱۳ به همراه مـارک والبرگ به ایفای نقش در فـیلم اسلحه ۲ پرداخت. دنـزل واشنگتن در سال ۲۰۱۴ در فـیلم محبوب ایکوالایزر به کارگـردانی آنتوان فوکوآ ظاهر شـد و نقش یک فردی که انسانـهای شرور جامعه را هدف گـرفته و آنـها را میکشـد ظاهر شـد. او در سال ۲۰۱۶ در فـیلم دیگـری از همین کارگـردان به نام هفت دلاور به ایفای نقش پرداخت، این فـیلم که ساختـاری اکشن و وسـترن گونـه داشت نسخه ی بـازخلق شـده ی فـیلمی به همین نام محصول سال ۱۹۶۰ به شمـار می رفت. دنـزل واشنگتن در همین سال در فـیلمی بـازی کرد که خود نیز آن را کارگـردانی می کرد به نام حصارها که در کنار او بـازیگـرانی چون وایولا دیویس و اسـتیون هندرسون نیز حضور داشتند. واشنگتن در سال ۲۰۱۷ در درام حقوقی رومن جی. ایزریِل، وکیل دادگسـتری ظاهر شـد و نقش یک وکیل دادگسـتری را بر عهده دارد. سرانجام در سال ۲۰۱۸ واشنگتن بـا آنتوان فوکوآ دوبـاره شروع به همکاری می کند و قسمت دوم فـیلم پرطرفدار ایکوالایزر را آمـاده و به روی پرده های سینمـا می برند.

دنزل واشنگتن و همسرش پلتا پیرسون

 

زندگی شخصی و خانواده

او در سال ۱۹۸۳ بـا هنرپیشه زن پلتـا پیرسون (اکنون پلتـا واشنگتن) ازدواج کرد که او را در اولین تله‌فـیلمی که در آن نقش داشت بنام «ویلمـا» ملاقات کرد. این زوج هم اکنون دارای ۴ فرزند هسـتند: جان دیویـد متولد ۲۸ ژوئیه ۱۹۸۴ که بعد از بـازی‌های فوتبـال دانشگاهی در مورهاوس قراردادش بـا بـاشگاه سنت لوئیز در می ۲۰۰۶ امضا کرد. دومین فرزندشان کیشا متولد نوامبر ۱۹۸۷ اسـت که هم‌اکنون مشغول تحصیل در دانشگاه یل اسـت. و در آخر یک دوقلو بـا نام‌های الیویا و مـالکوم (به افتخار فـیلم «مـالکوم ایکس») در آوریل ۱۹۹۱ به دنیا آمدند. واشنگتن و همسرش مجدداً در سال ۱۹۹۵ یاد و خاطرهٔ مراسم عروسی‌شان را این بـار در آفریقای جنوبی زنده کردند. از لحاظ مذهبی نیز، واشنگتن یک مسیحی تمـام‌عیار اسـت. او همیشه به همراه هنرپیشه زنی به نام آنجلا بسـت به کلیسای لوس‌آنجلس می‌رود.

لیسـت افتخارات

اسکار بهترین بـازیگـر مکمل، فـیلم افتخار، سال ۱۹۸۹
اسکار بهترین بـازیگـر مرد، روز آموزش، سال ۲۰۰۱
بلک ریل بهترین بـازیگـر مرد، طوفان، ۱۹۹۹
بلک ریل بهترین بـازیگـر مرد، خدایان را به خاطر آور، سال ۲۰۰۰
بلک ریل بهترین بـازیگـر مرد، روز آموزش، سال ۲۰۰۱
بلک ریل بهترین کارگـردانی، آنتون فـیشر، سال ۲۰۰۲
بلک ریل بهترین بـازیگـر مرد، پرواز، سال ۲۰۱۲
گلدن گلاب بهترین بـازیگـر مکمل مرد، افتخار، سال ۱۹۸۹
گلدن گلاب بهترین بـازیگـر مرد، طوفان، سال ۱۹۹۹
ام تی وی اوارد برای بهترین ایفای نقش، مـالکوم ایکس، سال ۱۹۹۲
ام تی وی اوارد برای بهترین نقش منفـی، روز آموزش، سال ۲۰۰۱

نکاتی جالب در مورد دنـزل واشنگتن

– ثروت دنـزل واشنگتن حدود ۲۲۰ میلیون دلار برآورد شـده اسـت.

– پسرش جان دیویـد بـازیکن فوتبـال اسـت.

– واشنگتن اغلب در نقش شخصیت های واقعی و همچنین فرمـاندهان نظامی و مـاموران مجری قانون ظاهر می شـود.

– نام پسرش را به افتخار فـیلم مـالکوم ایکس، مـالکوم نامگذاری کرد.

– اولین بـازیگـر آمریکایی – آفریقایی اسـت که دو جایزه ی اسکار را به دسـت آورده اسـت.

– جولیا رابرتز، تـام هنکس و ساموئل ال جکسون دوسـتـان نـزدیک او هسـتند.

– تـام هنکس پس از همکاری بـا واشنگتن در فـیلم « فـیلادلفـیا » گفته بود: همکاری بـا او مثل رفتن به کلاس بـازیگـری اسـت. از تمـاشای او بیشتر از تمـاشای هر کسی بـازیگـری یاد گـرفته ام.

– او تـاکنون ۸ بـار نامزد دریافت جایزه اسکار شـده و از ابن نظر در بین بـازیگـران سیاه پوسـت هالیوود رکورددار می بـاشـد.

– شعار محبوبش این جمله اسـت: از هر کاری که بـایـد انجام دهیـد اسـتقبـال کنیـد تـا بتوانیـد هر کاری دل تـان می خواهد انجام دهیـد، و خودتـان را نبـازیـد.

 

تصاویر بیشتر از دنزل واشنگتن

دنزل واشنگتن در کودکی

 

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا