سلامت جنسی

سرکوب میل جنسی به چه معناست؟

%D8%B3%D8%B1%DA%A9%D9%88%D8%A8 %D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C - سرکوب میل جنسی به چه معناست؟

%D8%B3%D8%B1%DA%A9%D9%88%D8%A8 %D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C - سرکوب میل جنسی به چه معناست؟
برای برخی از افراد، افکار سکسی باعث هیجان و ایجاد انتظار در مورد رابطه های جنسی می شود. طولانی شدن این افکار احتمال می رود فرد را به سمت برقراری رابطه جنسی با همسر یا خود ارضایی سوق دهد.

به گزارش هلث لاین، اگر با سرکوب میل جنسی دست و پنجه نرم می کنید حتی کلمه رابطه جنسی باعث خجالت و شرمساری شما می شود ادامه مطلب را بخوانید.

منظور چیست؟

شاید در کودکی شنیده اید رابطه جنسی ناخوشایند یا فقط مختص ازدواج است. والدین شما ممکن است گفته باشند خود ارضایی یا فکر کردن در مورد رابطه جنسی گناه دارد در نتیجه این تربیت شما نیز یاد گرفته اید خواسته های خود را به طور کاملا طبیعی برای محافظت از خود له کنید.

آیا این همان سرخوردگی جنسی است؟

ناکامی جنسی به ناهمخوانی میان میل انسان به انجام آمیزش جنسی و دست ‌یابی به آن در عمل گفته می‌شود. ناکامی جنسی ناشی از عوامل گوناگونی چون میل جنسی بالا و دفعات سکس کم، ارضا نشدن در سکس که این خود می‌تواند ناشی از آنورگاسمی، بی‌ میلی جنسی، انزال زودرس و دیررس و اختلال نعوظ یا ناهم‌خوانی لیبیدو میان دو شریک جنسی باشد. بیشتر بزرگسالان در برخی موارد ناکامی جنسی را تجربه می کنند. برخی از علائم رایج آن عبارتند از:
بی قراری
تنش بدن
افکار و تخیلات مکرر جنسی
ناکامی و سرکوب که باعث می شود گهگاه یکدیگر را بازی دهند
اگر می خواهید در بیان رابطه جنسی بهتر باشید، اما هنوز به مرحله ای نرسیده اید که با انجام آن احساس راحتی کنید باید بدانید طولانی شدن این فرآیند طبیعی است، بنابراین در این فاصله احتمال می رود متوجه ناکامی خود شوید.

علت آن چیست؟

به طور معمول سرکوب میل جنسی در پاسخ به ایده ها یا نگرش های محدود کننده در مورد رابطه جنسی رخ می دهد. والدین یا سایر مراقبان ممکن است این ایده ها را به طور مستقیم به کودکان و نوجوانان آموزش دهند، اما این احتمال هم وجود دارد شما به سادگی با تماشای رفتار دیگران آنها را یاد بگیرید.

در ابتدا شاید آگاهانه افکار جنسی را خفه کنید، اما با گذشت زمان سرکوب افکار و میل جنسی اغلب به صورت خودکار انجام می شود.

تجارب یا باورهای منفی در مورد رابطه جنسی

افراد با تربیت مذهبی اغلب تمایل به سرکوب افکار یا میل جنسی دارند، اما تفکر سنتی در مورد رفتار جنسی نیز می تواند از منابع دیگر ناشی شود.

برخی از مراقبان به دلیل ترس از عفونت های مقاربتی، بارداری در نوجوانان یا آسیب های جنسی در گذشته به کودکان در مورد رابطه جنسی هشدار می دهند.

سابقه آسیب جنسی نیز به عنوان یک عامل سرکوب محسوب می شود. تجاوز جنسی و سوءاستفاده جنسی درد عاطفی قابل توجه و طولانی مدتی در فرد ایجاد می کند به گونه ای که افکار مربوط به رابطه جنسی نیز ممکن است باعث یادآوری خاطرات و پریشانی بیشتر شود که این امر باعث می شود لذت بردن از رابطه جنسی یا خواستن آن را دشوار کند.

اگر تجربه تلخی در رابطه جنسی داشته اید به احتمال زیاد این ذهنیت را به تمام رابطه های جنسی تعمیم می دهید و خواسته خود برای تجربه جدید را زیر سوال می برید.

اطلاعات نادرست یا کمبود اطلاعات

اگر مراقبان و والدین در مورد رابطه جنسی به شما آموزش لازم را نداده باشند احتمال می رود اطلاعات متناقضی را از همسالان خود دریافت کرده باشید که در این زمینه مفید نباشد.

این احتمال نیز وجود دارد شنیده های شما از دیگران باعث شود در ذهن خود از رابطه جنسی تصویر عجیب وناخوشایندی ساخته باشید زیرا فکر می کنید اگر رابطه جنسی طبیعی و سالم بود والدین شما در این مورد با شما صحبت می کردند.

نقش های جنسیتی سختگیرانه

اعتقادات در مورد رابطه جنسی اغلب به تربیتی برمی گردد که با نقش های جنسیتی مشخص شده است. به عنوان مثال، اغلب دختران این پیام را دریافت می کنند که رابطه جنسی برای دریافت محافظت یا محبت است، اما نه برای ابراز لذت – مگر اینکه بخواهید مردم شما را ولنگار بشناسند.

در سناریوهای دیگر پسران با این اعتقاد بزرگ می شوند که رابطه جنسی حق آنها محسوب می شود و اگر زنان در رابطه لذت نبرند و به ارگاسم نرسند مشکلی نیست، همچنین گرایش جنسی نیز می تواند در سرکوب میل جنسی موثر باشد. بسیاری از کودکان مستقیم یا غیرمستقیم می آموزند فقط مردان و زنان باید با یکدیگر رابطه جنسی برقرار کنند، بنابراین اگر گرایش جنسی شما با عرف جامعه مطابقت نداشته باشد از ترس طرد شدگی احساسات خود را سرکوب کنید.

%D8%B3%D8%B1%DA%A9%D9%88%D8%A8 %D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C 2 - سرکوب میل جنسی به چه معناست؟

%D8%B3%D8%B1%DA%A9%D9%88%D8%A8 %D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C 2 - سرکوب میل جنسی به چه معناست؟

چگونه می فهمید سرکوب میل جنسی را تجربه می کنید؟

سرکوب جنسی شامل احساساتی است که بر شما تاثیر منفی می گذارد. سرکوب این نیست:
عدم جذابیت جنسی
بی علاقگی به رابطه جنسی گاه به گاه
تجربه جنسی محدود
برخی از افراد به فعالیت های جنسی متنوعی علاقه مند هستند. خواستن یک نوع رابطه جنسی نیز مشکلی ندارد. بعضی از افراد ممکن است به این برچسب “احتیاط” بزنند، اما به یاد داشته باشید خواسته های شما مهم است.

به طور خلاصه سرکوب به احساسات منفی فرو رفته در اطراف ایده جنسیت اشاره دارد. مضامین و رفتارهای معمول شامل موارد زیر است:
شرم و پریشانی همراه با خیالات جنسی
احساس گناه و سایر احساسات منفی بعد از برقراری رابطه جنسی یا خودارضایی
دشواری در لذت بردن از رابطه جنسی سالم و توافقی
گفتگوی منفی با خود بعد از داشتن افکار یا رابطه جنسی
اعتقاد بر این است بدن شما جذاب نیست یا شایستگی برقراری رابطه جنسی ندارد

چه اتفاقی می تواند بخاطر آن بیفتد؟

زیگموند فروید از نخستین افرادی است که ضمن بررسی ایده سرکوب میل جنسی درباره آن نوشت و هشدا داد سرکوب میل جنسی عواقب ناخواسته ای دارد. برخی از این تاثیرات می توانند پیامدهای گسترده ای برای بهزیستی عاطفی شما داشته باشند.
عواقب جسمی
افرادی که برای غلبه بر سرکوب میل جنسی کار می کنند اغلب علائم جسمی را گزارش می کنند، از جمله:
تنش بدن
مشکل خواب
مشکل در ارگاسم یا انزال زودرس
درد یا ناراحتی هنگام برقراری رابطه جنسی
پریشانی احساسی
همچنین سرکوب میل جنسی می تواند به پریشانی عاطفی و علائم سلامت روان منجر شود، از جمله:
اکراه برای عمل به خواسته های جنسی
ترس و اضطراب مربوط به رابطه جنسی
احساس گناه در ارتباط با تمایلات جنسی
خود داوری شدید درباره افکار جنسی

نگرش منفی نسبت به دیگران

اگر رابطه جنسی از سنین پایین با احساسات منفی آغاز شود برخی دیدگاه های منفی نسبت به افرادی را که آزادانه رابطه جنسی خود را ابراز می کنند نشان می دهید. این می تواند در یک رابطه رخ دهد یعنی به عنوان مثال هنگامی که همسر شما تصور جنسی را که دوست دارد مطرح می کند و دوست دارد آن را در رابطه تجربه کند.

عدم علاقه به رابطه جنسی

بعضی از افراد میل جنسی زیادی ندارند، بنابراین بی علاقگی به رابطه جنسی همیشه به سرکوب مربوط نمی شود، اما برخی اوقات می تواند.

اگر خواسته های خود را زیر پا گذاشته اید واقعا نمی دانید از چه چیزی لذت می برید. اگر از رابطه جنسی زیاد لذت نمی برید ممکن است با نادیده گرفتن این موضوع از شروع رابطه جنسی یا انجام آن خودداری کنید.

این روند می تواند ادامه رابطه را دشوار کند زیرا درجات مختلف علاقه جنسی اغلب چالش هایی را در روابط عاشقانه ایجاد می کند.

ناتوانی در درخواست آنچه می خواهید

اگر از بیان افکار جنسی خود خجالت می کشید به اشتراک گذاشتن این خواسته ها با شریک زندگی خود حتی با وجود اعتماد و عشق و علاقه بین شما غیرممکن به نظر می رسد.

سرکوب باعث می شود شما از لذت بردن از رابطه جنسی احساس گناه کنید، بنابراین در صورت داشتن احساس خوب ممکن است نسبت به خود احساس شرمندگی یا انتقاد داشته باشید و از امتحان مجدد آن (حتی در صورت تمایل واقعی) خودداری کنید.

درباره آن چه کار می توانید انجام دهید؟

در وهله نخست باید بدانید سرکوب جنسی واقعی است و دوم اینکه باید بدانید مقصر این ذهنیت شما نیستید. صرف داشتن آگاهی از علائم سرکوب و چگونگی تاثیر آن بر شما می توانید در جهت مقابله با آن گام بردارید. سایر نکات مفید:
افکار جنسی را بپذیرید
ذهن آگاهی می تواند با افزایش آگاهی از افکار جنسی و یادگیری پذیرش آنها بدون قضاوت به شما در ایجاد خیال آسوده کمک کند.

اگر فکر جنسی به ذهن شما خطور کرد به خود یادآوری کنید این روند طبیعی است و بدون سرزنش اجازه بدهید سیر طبیعی خود را طی کنند، همچنین ممکن است با کنجکاوی آن فکر را دنبال کرده و به کشف آنچه که پیشنهاد می کند بپردازید.

در مورد مثبت بودن رابطه جنسی مطالعه کنید

داشتن دیدگاه مثبت درباره رابطه جنسی به مقابله با سرکوب جنسی کمک می کند، بنابراین راحت تر شدن با ایده یا افکار رابطه جنسی به عنوان یک فعالیت سالم می تواند به شما برای مقابله با سرکوب آن کمک کند.

بررسی مثبت بودن میل جنسی شامل خواندن مقاله هایی در این زمینه یا کتاب در مورد بیان جنسی باشد، همچنین می تواند به معنای آشنایی با بیان میل جنسی در کتاب ها، فیلم ها و هنر باشد.

%D8%A7%D9%81%D8%B3%D8%B1%D8%AF%DA%AF%DB%8C %D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C - سرکوب میل جنسی به چه معناست؟

%D8%A7%D9%81%D8%B3%D8%B1%D8%AF%DA%AF%DB%8C %D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C - سرکوب میل جنسی به چه معناست؟
با بدن خود راحت باشید

سرکوب برخی اوقات بر احساس شما نسبت به بدن خود تاثیر می گذارد. به جای اینکه جسم خود را دوست داشته باشید ممکن است با پوشیدن لباس های گشاد و اجتناب از برهنگی از آشنایی با بدن خود فاصله بگیرید. برای افزایش راحتی خود با بدن خود سعی کنید:
در آینه به بدن برهنه خود نگاه کنید
ذکر 5 موردی که در مورد بدن خود دوست دارید
برخی اوقات برهنه بخوابید
با همسر خود صحبت کنید
برخی اوقات باز کردن سر صحبت با همسر خود باعث می شود در ابراز خواسته های خود احساس راحتی بیشتری داشته باشید. ممکن است بگویید “من هرگز احساس راحتی نکرده ام که در رختخواب درباره آنچه دوست دارم یا خوشایندم نیست با تو صحبت کنم، اما می خواهم پیشرفت کنم اما این روند زمان می برد.”

ذهن آگاهی حین برقراری رابطه جنسی به شما کمک می کند تا تشخیص دهید چه زمانی از چیزی لذت می برید زیرا به شما این امکان را می دهد که روی تجربه خود تمرکز کنید بدون اینکه اجازه دهید افکار ناخواسته حواس شما را پرت کند. به این ترتیب می توانید لذت خود را بهتر بیان کنید.

شکستن چرخه

بسیاری از والدین که عقاید نادرست یا آسیب زا در مورد رابطه جنسی را منتقل می کنند به معنای آسیب رساندن عمدی نیست بلکه آنها به سادگی در حال انتقال باورهایی هستند که خودشان آموخته اند. البته این روند با تکرار مداوم چرخه می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند.

پرداختن به سرکوب میل جنسی در خود می تواند کمک کند به ویژه اگر قصد بچه دار شدن دارید، همچنین می توانید ایده های سالم در مورد جنسیت را توسط:
در مورد رابطه جنسی صادقانه به روشی متناسب با سن صحبت کنید
رسانه ها می توانند نقش بسزایی در آگاهی بخشی کودکان ایفا کنند
به کودکان درباره چگونگی روابط عاشقانه و جنسی سالم آموزش دهید
رضایت تدریس در این زمینه از سنین پایین

در پایان

انتظارات مذهبی یا اجتماعی پیرامون رفتار جنسی بدون توجه به جنسیت یا هویت فرد منجر به ایجاد حس گناه و شرم جنسی می شود، اما می توانید بر آن غلبه کنید. مراجعه به یک متخصص درمانگر جنسیت غالبا نخستین قدم مفید است.

مترجم: الهه زارعی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا