سلامت جنسی

پیشاب چیست؟ آیا احتمال بارداری از آن وجود دارد؟


651524 688 - پیشاب چیست؟ آیا احتمال بارداری از آن وجود دارد؟

به گزارش شفاآنلاین:پیشاب (precum) مایعی است که قبل از انزال و به منظور پاکسازی مجاری ادراری از آلودگی ها و روان کردن مجاری ، تراوش می شود. این مایع معمولا در هنگام تحریک آلت تناسلی در نوک آلت دیده می شود. شبیه مایع منی است اما رنگ شفافی دارد و از نظر ساختاری با منی تفاوت دارد.

تفاوت پیشاب با مایع منی این است که مایع منی شیری رنگ است اما پیشاب رنگ شفافی دارد. همچنین مایع منی در یک فرد سالم و بارور حاوی مقدار بسیار زیادی اسپرم و در هنگام انزال تراوش می شود اما پیشاب حاوی اسپرم کمی است و در هنگام تحریک اولیه تراوش می شود.

تعریف علمی پیشاب : پیشاب مایعی است که به صورت غیر ارادی تولید می شود و در هنگام تحریک ، قبل از انزال از آلت تناسلی مردانه خارج می شود . این مایع به عنوان روان کننده طبیعی در رابطه جنسی عمل می کند.

پیشاب کجا تولید می شود؟

بر خلاف مایع منی که در بیضه ها تولید می شود ، پیشاب در غدد کاپر تشکیل می شود. غدد کاپر دو غده به اندازه نخود هستند که در نزدیکی مجرای ادرار قرار دارند. آن ها مخاط قلیایی تولید می کنند که به آن پیشاب می گوییم.

مقدار پیشاب در افراد متغیر است. به طور متوسط افراد حدود 4 میلی لیتر پیشاب تراوش می کنند. اما اگر مقدار پیشاب کم بود جای نگرانی نیست زیرا همانطور که گفتیم مقدار آن در هر فردی متفاوت است.

عملکرد پیشاب

در مجرای ادرار ، فضای اسیدیته ای وجود دارد که توسط ادرار ایجاد می شود. به دلیل این که مایع منی قلیایی است ، این فضای اسیدی باعث نابودی اسپرم ها می شود.

پیشاب ، فضای اسیدیته مجرای ادراری را خنثی می کند تا برای خروج منی آماده شود.

همچنین مایع مخاطی درون آن که توسط غدد بارتولین تولید شده ، یک روان کننده طبیعی برای مقاربت جنسی است.

آیا پیشاب باعث بارداری می شود؟

گرچه پیشاب در بیضه ها تولید نمی شود ، اما ممکن است حاوی مقدار کمی اسپرم باشد. مثلا اگر شخصی قبلا به انزال رسیده باشد ، ممکن است در مجرای ادراری آن شخص مقداری مایع منی باقی مانده باشد که همراه با پیشاب خارج شود. در یک مطالعه و تحقیق مشخص شد که در پیشاب حدود 41% از مردان ، اسپرم دیده شده است.

به همین دلیل امکان بارداری از طریق پیشاب بسیار اندک است ولی ممکن است اتفاق بیافتد.

پس برای جلوگیری از بارداری ، استفاده از کاندوم مهم است.

یک مطالعه در سال 2017 نشان داده است که درصد شکست جلوگیری از بارداری ، بدون کاندوم 20% ، با کاندوم 13% و با قرص ها 6% است. بدون کاندوم حتی اگر آلت تناسلی فقط با قسمت بیرونی تماس داشته باشد ،هنوز کمی احتمال بارداری وجود دارد.

اگر نگران هستید که از طریق پیشاب باردار شده اید ، پس از ده روز از انجام رابطه می توانید تست بارداری انجام دهید.

برای این که راجع به بارداری اطلاعات کامل تری داشته باشید در قسمت بعد چکیده ای از نحوه ایجاد بارداری آورده ایم.

بارداری چگونه اتفاق می افتد؟

برای اینکه بارداری اتفاق بیافتد ، اسپرم باید با تخمک برخورد کند . بعد از ایکه اسپرم وارد غشا شود بارداری رسما آغاز می شود و پس از حدود دو الی سه هفته قابل تشخیص است. بارداری یک فرایند کاملا پیچیده است که چندین مرحله دارد. همه چیز با سلول های اسپرم و تخمک شروع می شود.

اسپرم سلول های میکروسکوپی است که در بیضه ها ساخته می شود. اسپرم با مایعات دیگری مخلوط میشود و منی را به وجود می آورد. این مایع در هنگام انزال مرد خارج می شود. در هر انزال میلیون ها اسپرم از بدن خارج می شود و به طور معمول فقط یکی از آن ها به تخمک ملحق می شود و سپس بارداری اتفاق می افتد.

تخمک ها در تخمدان وجود دارند و از ابتدا بدنیا آمدن هر نوزاد دختری در بدن او وجود دارد. هورمون های بدن زن قاعدگی او را کنترل می کند و باعث می شوند هر ماه یک تخمک بالغ شود و در رحم آزاد شود. وقتی تخمک بالغ می شود به این معناست که آماده است تا با اسپرم لقاح انجام دهد. تخمک حدود 12 الی 24 ساعت در رحم می ماند و در آن زمان آماده لقاح است.

در آن زمان اگر مایع منی در اطراف آن وجود داشته باشد ، اسپرم و رحم با یکدیگر همکاری می کنند و اسپرم ها به سمت تخمک می روند. اسپرم نیز حدود شش روز فرصت دارد تا قبل از مرگ با تخمک لقاح انجام دهد.

وقتی سلول اسپرم با تخمک برخورد می کند و اسپرم وارد تخمک می شود ، لقاح شکل می گیرد. همیشه لقاح بلافاصله انجام نمی گیرد ، زیرا اسپرم تا شش روز زنده است پس ممکن است بین رابطه جنسی تا لقاح شش روز فاصله بیافتد.

پس از لقاح نیز سلول تخمک شروع به تقسیم می کند و اگر به طور طبیعی ادامه پیدا کند پس از 9 ماه کامل شده و به دنیا می آید.

جلوگیری از بارداری با پیشاب

برای اینکه به طور کلی از بارداری پیش گیری کنید ، شما باید از لقاح جلوگیری کنید و این یعنی شما باید یا جلوی تخمک را بگیرید و یا از برخورد و ورود اسپرم به رحم جلوگیری کنید.

راه های متفاوتی وجود دارد. برخی از آن ها دائمی و برخی گذرا هستند. آسان ترین راه ، استفاده از کاندوم برای جلوگیری از اسپرم ها است.

راه بعدی قرص های هورمونی است که معمولا زن ها استفاده می کنند. این قرص ها از آزاد شدن تخمک و یا بالغ شدن آن جلوگیری می کند.

بعضی از راه ها نیز دائمی هستند مانند وازکتومی برای مردان ، که در آن لوله حامل اسپرم در مردان بسته می شود. وازکتومی 99 درصد از بارداری جلوگیری می کند و عوارض بسیار نادر و کمی دارد.

پیشاب و ابتلا به بیماری های جنسی

پیشاب می تواند باکتری ها ، ویروس ها و سایر عوامل بیماری زا را که عفونت زا هستند را حمل کند. همیشه سعی کنید برای اطمینان از سلامت خود ، از کاندوم برای هرگونه تماس جنسی با فرد دیگر استفاده کنید و انجام دادن منظم چکاپ را فراموش نکنید.

انتقال HIV یا ایدز از طریق پیشاب

ویروس نقص ایمنی انسانی یا همان HIV در تمامی مایعات بدن از جمله خون ، منی ، مایعات واژن ، شیر مادر و پیشاب وجود دارد. استفاده از کاندوم و بقیه راه های پیشگیری ، راه مناسبی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری و انتقال آن است.

استفاده از داروی ضد ویروس نیز تا 44% از انتقال این ویروس جلوگیری می کند.

اگر رابطه جنسی محافظت نشده ای داشته اید ، مرتبا آزمایش HIV انجام دهید. علائم HIV بسیار شبیه به علائم سرماخوردگی و آنفولانزا است و می تواند به صورت تب ، لرز ، سردرد ، گلودرد ، خستگی ، درد مفاصل ، تورم غدد لنفاوی و زخم های دهان ظاهر شود.

بیماری کلامیدیا

باکتری های عامل کلامیدیا در واژن ، مایع منی و ناحیه پروم زندگی می کنند. همچنان استفاده از کاندوم می تواند از انتقال این بیماری نیز جلوگیری کند اما در رابطه های جنسی محافظت نشده به راحتی این بیماری انتقال می یابد.

علائم این بیماری شامل : ترشحات غیر عادی واژن یا آلت تناسلی ، خارش ، سوزش ، درد در هنگام رابطه جنسی و ادرار دردناک است.

این بیماری یکی از شایع ترین بیماری های جنسی است و می توان با آنتی بیوتیک ها آن را درمان کرد.

سوزاک

سوزاک نیز یکی از شایع ترین بیماری های جنسی است. منشا آن باکتری است و از طریق منی ، مایعات واژن و مایع پیشاب منتقل می شود. این بیماری علائم و عفونت کمی دارد.

اگر علائمی مانند زردی ترشحات واژن یا آلت تناسلی ، خارش ، سوزش ، قرمزی و یا درد در هنگام برقراری رابطه جنسی دارید ، حتما خود را آزمایش کنید.

این بیماری نیز مانند کلامیدیا ، با آنتی بیوتیک به راحتی از بین می رود.

هپاتیت نوع B

هپاتیت نوع B نیز جزو دسته بیماری هایی است که از طریق مایعات بدن منتقل می شود. هپاتیت B یک ویروس بسیار عفونی است که روی کبد تاثیر می گذارد.

علائم هپاتیت B معمولا چند ماه پس از ابتلا به آن بروز می کند و شامل درد مفاصل ، تب ، حالت تهوع ، خستگی ، ضعف و زردی است.

هیچ درمان کاملی برای هپاتیت B وجود ندارد اما درمان باعث می شود تمامی علائم آن در عرض چند ماه از بین برود و آسیب کبدی نیز درمان شود.

نتیجه گیری

پیشاب مایعی است که در صورت تحریک جنسی ترشح می شود و شما قبل و یا هنگام رابطه جنسی آن را مشاهده می کنید. اگر ترشحات شما زرد یا سبز و دردناک و خارش دار است ، حتما به پزشک مراجعه کنید و یک چکاپ انجام دهید.

با توجه به چیزهایی که آموخته اید ، اکنون برای جلوگیری از بارداری و انتقال بیماری های مختلف ، حتما در رابطه های جنسی از کاندوم استفاده کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا