جریمه خودروخلافی خودروخودرو

صفر تا صد جریمه و خلافی خودرو

صحبت از خلافی خودرو که می‌شود همان لحظه در ذهنمان جرقه‌ای به نام جریمه می‌خورد، واژه‌ای ناخوشایند که هر فردی تا به امروز تجربه آن را داشته است. تجربه‌ای که شاید جالب باشد بدانید برای خود داستان‌های زیادی دارد و تنها در یک کلمه خلاصه نمی‌شود و می‌توان آن را از گونه‌های مختلف مورد بررسی قرار داد.

به گزارش خودروتک به نقل از باشگاه خبرنگاران ، در مرحله اول، باید بدانیم که جریمه انواع مختلفی دارد که می‌توان به جریمه مادی، توقیف خودرو و نمره منفی اشاره کرد، در مورد جریمه مادی نوع خلاف راننده را در جدول نوع جریمه و مبلغ آن را در دسته قبض یادداشت می‌کنند و برای هر نوع خلاف مبلغ مشخصی در نظر گرفته شده است.

همچنین نمایندگان شورای اسلامی مبالغ جریمه را مشخص کرده و اعلام می‌کنند؛ در مورد دوم یعنی توقیف خودرو،  افسر پلیس بر اساس نوع خلافی که راننده مرتکب می‌شود، خودرو او را برای مدتی مشخص توقیف می‌­کند و اما در بخش نمره منفی هم بر اساس نوع خلاف به فرد نمره منفی داده می‌­شود که افسر این نمره منفی را در قبض جریمه اعمال می‌­کند و مجموع این نمرات منفی می تواند حتی به ابطال گواهینامه شخص خاطی منجر شود.

تا صد جریمه و خلافی خودرو - صفر تا صد جریمه و خلافی خودرو

بر اساس آمار اخیر، صدور جریمه‌­های رانندگی معمولا به ۵ روش انجام می‌شد که می‌توان روش دوبرگی، تسلیمی، الصاقی، خودداری و ثبت تخلف با دوربین را ذکر کرد، در روش دو برگی وسیله نقلیه را نمی‌­توان متوقف کرد اما مشخصات راننده تکمیل می­‌شود و مامور برگه اخطاریه جریمه را از قبض جریمه جدا نمی­‌کند، در روش تسلیمی مدارک توسط پلیس از راننده متخلف که در محل حضور دارد گرفته شده، سپس با پر کردن قبض اخطاریه، جریمه به راننده تحویل داده می‌­شود که این قبض شامل مشخصات راننده متخلف و مشخصات گواهینامه، مشخصات وسیله نقلیه شامل رنگ و شماره پلاک انتظامی، نوع و محل تخلف، تاریخ و زمان تخلف و مشخصات افسر مربوط با قید کد است.

افزون بر این، مورد الصاقی به این صورت است که قبض اخطار برای وسیله نقلیه متوقف شده صادر شده و در آن تمامی موارد بالا به جز مشخصات راننده تکمیل شده و به وسیله نقلیه الصاق می‌­شود، روش خودداری هم دو صورت دارد در حالت اول صدور قبض جریمه همچون روش تسلیمی است، اما راننده به دلیل اعتراض یا عصبانیت، از گرفتن آن امتناع می­‌کند در حالت دوم راننده متخلف به ایست پلیس توجهی نکرده، نمی­‌ایستد و متواری می‌­شود؛ اما مورد آخر یعنی ثبت تخلف با دوربین هم که از نامش مشخص است، توسط دوربین‌، تخلف راننده وسیله نقلیه ثبت شده و به وسیله مرکز ثبت تخلفات رانندگی برای او قبض صادر می­‌شود.

1623401552 745 صفر تا صد جریمه و خلافی خودرو - صفر تا صد جریمه و خلافی خودرو

در ادامه این سوال مطرح می‌شود که چگونه می‌توانیم جرایم خودمان را مشاهده کنیم و آنها را استعلام بگیریم، شما از طریق سایت پلیس راهور به راحتی می‌توانید از خلافی خودروتان مطلع شوید، کافی است  با در دست داشتن شماره مندرج روی کارت ماشین به بخش گرفتن خلافی در سایت پلیس راهور به آدرس www.Rahvar120.ir مراجعه کنید، اما این تنها روش نیست و دو روش دیگر وجود دارد؛ یکی دیگر از موارد پیامک است، شماره پیامک خلافی خودرو از یک شماره به سه شماره افزایش یافته ­است. برای استعلام خلافی کد هفده رقمی VIN موجود بر روی سند یا کارت ماشین را به یکی از سه شماره­ ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰، ۳۰۰۰۵۱۵۱ و ۱۱۰۰۰۵۱۵۱ ارسال کنید.

همچنین شهروندان می‌توانند با شماره‌گیری ۸۸۲۸۸۸۸۸  از میزان جرائم و یا عدم خلافی خودروی خود آگاه شوند. سامانه­ تلفن گویای پلیس راهور ناجا اطلاعات کافی درباره­ آگاهی از وضعیت تخلفات رانندگی، صدور گواهینامه، کارت خودرو، نشانی هیات‌های رسیدگی به تخلفات در شهر تهران، نشانی مراکز تعویض پلاک، لیست آموزشگاه‌های دریافت گواهینامه موتورسیکلت و نیز مدارک احراز سکونت به منظور دریافت کارت خودرو، به شهروندان ارائه می­‌دهد.

1623401552 419 صفر تا صد جریمه و خلافی خودرو - صفر تا صد جریمه و خلافی خودرو

اگر برای خلافی خودروتان، اعتراضی هم دارید باید قبل از مراجعه مدارکی مانند اصل کارت شناسایی و اصل سند مالکیت خودرو، تکمیل فرم درخواست و کارت شناسائی معتبر مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی آن را به همراه داشته باشید؛ طبق گفته‌های پلیس راهور، بیشترین ثبت تخلفات مربوط به عدم بستن کمربند ایمنی، توقف در محل ممنوع، پارک دوبل و سرعت غیرمجاز است  اما به راحتی می‌توان مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کرد تا حتی محبور به استعلام خلافی خودرو هم نباشیم.

 

لینک کوتاه : https://sobhanepress.ir/?p=181055


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا