سلبریتی هافرهنگ و هنرفیلم و سریال

بندهای عجیب و غریب و باورنکردنی که بازیگران معروف در قراردادهای خود دارند

[ad_1]

اگر چه بخش بوروکراتیک و کاغذ بازی دنیای سینما و فیلمسازی می تواند خسته کننده باشد اما به همان اندازه نیز می تواند سرگرم کننده باشد به ویژه وقتی درخواست های بازیگران مشهور را مورد توجه قرار می دهیم که معمولاً در قراردادهایشان دیده می شوند. برای مثال، همه می دانند که جولیا رابرتز برای دهه ها در قراردادهای خود بندی مربوط به اینکه عریان نخواهد شد را می گنجاند یا اینکه راجر مور خواستار تامین بی پایان سیگار مورد علاقه خود با نام Montecristo در دوران بازی در نقش جیمز باند بود یا اینکه استیو مک کویین اصرار داشت او و پل نیومن در فیلم The Towering Inferno به یک اندازه دیالوگ داشته باشند.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با عجیب ترین، غیرمعمول ترین و باورنکردنی ترین بندهای قرارداد بازیگران مشهور هالیوودی آشنا کنیم.

اما همه بندهای جالب قرارداد بازیگران به این درخواست های جالب ختم نمی شود و بسیاری از بازیگران طراز اول هالیوود نهایت سعی خود را می کنند تا بندهایی در قرارداد خود بگنجانند که نهایت راحتی و آرامش را در پشت دوربین داشته  باشند. از بسیاری از جهات نمی توان بازیگران را به این خاطر مورد انتقاد قرار داد اما برخی از این شروط و بندها چنان عجیب و غیرقابل باور هستند که باورشان دشوار است. از بازیگرانی که می خواهند تنها تعداد خاصی از تصاویر پشت صحنه منتشر شوند تا بازیگرانی که درخواست دارند فیلمبرداری ها در هماهنگی با بازی های تیم محبوبشان انجام شوند، در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با عجیب ترین، غیرمعمول ترین و باورنکردنی ترین بندهای قرارداد بازیگران مشهور هالیوودی آشنا کنیم.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با عجیب ترین، غیرمعمول ترین و باورنکردنی ترین بندهای قرارداد بازیگران مشهور هالیوودی آشنا کنیم.

۱۰- جانی دپ علیرغم اخراج شدن ۱۶ میلیون دلار دستمزد دریافت کرد

یکی از لوکس ترین بندهای قرارداد بازیگران در هالیوود بندی به نام «پرداخت کن یا بازی کن» (pay or play) است که بر اساس آن بازیگر در هر صورتی مبلغ مورد توافق را درخواست خواهد کرد. معمولاً این بند برای بازیگران طراز اول و بسیار مشهور به کار گرفته می شود تا این اطمینان حاصل شود که در صورت به تعویق افتادن مداوم ساخت یک فیلم بلاک باستر، بازیگر مورد نظر دستمزد خود را دریافت نماید. اگر چه این بند در قرارداد جانی دپ برای بازی در فیلم سوم فرانچایز Fantastic Beasts قرار داشت اما شرایط وی کمی متفاوت از حالت معمول بود.

دپ که تنها یک سکانس از نقش شخصیت شرور گریندلوالد در این فیلم را بازی کرده بود، بعد از شکست در شکایتش از روزنامه سان به دلیل همسر آزار نامیدنش، با درخواست کمپانی برادران وارنر برای کناره گیری از این نقش مواجه شد. اما از آنجایی که هیچ بند اخلاقی در قرارداد دپ وجود نداشته و وی نیز به دلیل بدرفتاری در مرحله فیلمبرداری اخراج نشده بود، کمپانی برادران وارنر مجبور بود تمام دستمزد قید شده در قرارداد را به او بپردازد که گفته می شود رقم قابل توجه ۱۶ میلیون دلار بوده و مدس میکلسن را جایگزین وی نماید. ظاهراً بند پرداخت کن یا بازی کن یک سرمایه گذاری با ریسک بالا برای استودیوهای فیلمسازی است و به همین دلیل تنها به تعداد معدودی از بازیگران که محبوبیت و تقاضای بالایی دارند داده می شود.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با عجیب ترین، غیرمعمول ترین و باورنکردنی ترین بندهای قرارداد بازیگران مشهور هالیوودی آشنا کنیم.

۹- تام کروز اجازه نمی دهد از قیافه های شبیه به خود برای چهره های اکشن یا بازی های ویدیویی استفاده شود

تام کروز در واقع معنای واقعی عبارت «ستاره سینما» است و به همین دلیل جای تعجب دارد که در بندهای قرارداد او برای بازی در فیلم های بلاک باستر، بندی گنجانده شود که مانع از استفاده از چهره های شبیه به او برای بازی در نقش شخصیت های اکشن، بازی های ویدیویی یا دیگر کالاهای جانبی می شود. حتی در زمان ساخت فیلم Top Gun در سال ۱۹۸۷ نیز تام کروز این بند را در قرارداد خود گنجانده و اجازه نداده بود از صورتی مشابه او در اقتباس های بازی های ویدیویی استفاده شده و همچنین اعلام کرده بود با نقش بستن تصویر خود روی باکس های بازی های کامپیوتری نیز مخالفت کرده بود که این رویه تا به امروز نیز ادامه دارد.

علیرغم پتانسیل تجاری واضح فرانچایز Mission: Impossible و شخصیت های اکشن آن، تنها از چهره های مشابه اتان هانت به صورت غیررسمی و توسط طرفداران فرانچایز استفاده شد. برخی بر این باورند که این بند به خاطر تفکرات ساینتولوژی و الزامات این فرقه در قراردادهای تام کروز گنجانده شده است  اما تاکنون هیچ سند معتبری در این زمینه ارائه نشده است. در هر صورت، با توجه به درآمد قابل توجه و مداومی که تام کروز می توانست با اجازه استفاده از صورتش در رسانه ها داشته باشد، چنین تصمیمی از جانب او بسیار غیرمعمول و عجیب به نظر می رسد.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با عجیب ترین، غیرمعمول ترین و باورنکردنی ترین بندهای قرارداد بازیگران مشهور هالیوودی آشنا کنیم.

۸- کوئنژانی والیس دارای حق وتو در مورد تصاویر پشت صحنه بود

کوئنژانی والیس هنگامی که در سال ۲۰۱۴ در بازسازی کلاسیک موزیکال Annie بازی کرد تنها ۱۰ سال داشت اما پیش از شروع فیلمبرداری های این فیلم، به خاطر بازی در فیلم درام مستقل Beasts of the Southern Wild نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر شد و بدین ترتیب به جوان ترین نامزد دریافت جایزه اسکار در تاریخ این بخش تبدیل شد. این نامزدی باعث شد ویلیس قدرتی بی سابقه در هنگام عقد قرارداد برای بازی در فیلم Annie داشته باشد و بدین ترتیب او توانست شروط عجیب و غریبی را در قرارداد خود بگنجاند. از آن جمله دومین دستمزد بالای فیلم بعد از جیمی فاکس بود که او را از لحاظ دستمزدی بالاتر از بازیگران شناخته شده تر (اما بدون نامزدی اسکار) مانند رُز بایرن، بابی کاناوال و حتی کامرون دیاز قرار می داد.

اما عجیب ترین بند قرارداد والیس این بود که وی در مورد انتخاب تصاویر پشت صحنه ای که در تیتراژ پایانی فیلم یا ویدیوهای خانگی منتشر می شد از حق وتو برخوردار باشد. کودکان می توانند به شکل دردناکی اعتماد به نفس و آگاهی داشته باشند و به همین دلیل داشتن کنترل بر روی برخی از آسیب پذیرترین لحظات بازیگری اش، ایده بدی نبود که والیس به آن توجه داشت.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با عجیب ترین، غیرمعمول ترین و باورنکردنی ترین بندهای قرارداد بازیگران مشهور هالیوودی آشنا کنیم.

۷- جرج کلونی یک اقامتگاه کاملاً شخصی سازی شده سفارش داده بود

بر کسی پوشیده نیست که بازیگران طراز اول هالیوود بندهایی با عنوان «riders» یا الحاقیه ها در قرارداد خود دارند که تضمین می کنند استودیوهای فیلمسازی یک سری تمهیدات برای راحتی و آسایش بازیگران بیندیشند. این بندها می تواند یک بطری نوشیدنی خنک خاص در انتهای هر روز، خوراک خرچنگ برای هر روز، یک باشگاه ورزشی مخصوص برای بازیگر یا در مورد جرج کلونی که یک مکان استراحت بسیار پرجزییات و شخصی سازی شده برای خود درخواست کرده بود. بازیگری به اعتبار و شهرت جرج کلونی هرگز در طول فیلمبرداری یک فیلم به استراحت در یک کاروان کوچک رضایت نمی دهد و به همین دلیل هنگام بازی در شاهکار علمی تخیلی Gravity ساخته آلفونسو کوارون، در قرارداد کلونی بندی گنجانده شده بود که بر اساس آن باید یک اقامتگاه تنها برای استفاده او در نظر گرفته شود.

اگر چه در هنگام فیلمبرداری در Shepperton Studios در سوری به او یک کاروان داده شده بود، کلونی خواسته بود که این کاروان به یک کلبه ساحلی شخصی دارای سونا، عرشه ساحلی، زمین بسکتبال و یک باغچه متصل باشد. ظاهراً درخواست کلونی بیش از ۱۰۰۰۰۰ دلار برای کمپانی سازنده هزینه در بر داشته بود اما با توجه به هزینه ۱۳۰ میلیون دلاری فیلم، این رقم تنها قطره ای از یک دریا بود. و با توجه به اینکه فیلم در نهایت بیش از ۷۰۰ میلیون دلار در سینماهای سراسر جهان فروش داشت، شاد نگه داشتن کلونی در هنگام ساخت فیلم ارزشش را داشت.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با عجیب ترین، غیرمعمول ترین و باورنکردنی ترین بندهای قرارداد بازیگران مشهور هالیوودی آشنا کنیم.

۶- ساموئل ال جکسون در طول فیلمبرداری تمام فیلم هایش باید هفته ای دستکم دو بار گلف بازی کند

ساموئل ال جکسون یکی از سختکوش ترین بازیگران هالیوود است و با توجه به برنامه کاری اش می توان او را یکی از باهوش ترین ها نیز دانست. جکسون که علاقه وافری به ورزش گلف دارد، در تمام قراردادهایش بندی را می گنجاند که به او اجازه می دهد هفته ای دو بار در طول دوران فیلمبرداری، گلف بازی کند. جکسون خود در این باره گفته است: «در کل، آن ها باید مرا به یک زمین گلف ببرند تا بازی کنم یا عضو یک باشگاه گلف شوم تا بتوانم بازی کنم و باید دستکم هفته ای دو بار به من اجازه بازی بدهند. گلف را دوست دارم چون بازی بی نقصی برای تک فرزندهایی مثل من است… در این بازی، برای هر کار بدی که انجام می دهید باید مسئولیت قبول کنید و برای کارهای خوبی که می کنید تمام مزایا را دریافت خواهید کرد».

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با عجیب ترین، غیرمعمول ترین و باورنکردنی ترین بندهای قرارداد بازیگران مشهور هالیوودی آشنا کنیم.

۵- هکتور الیزوندو اطمینان یافت که در تمام فیلم های گری مارشال حضور داشته باشد

هکتور الیزوندو بازیگر کهنه کاری است که بیشتر به خاطر بازی در سریال های تلویزیونی Chicago Hope و Last Man Standing شناخته می شود و البته همکاری های طولانی مدتش با گری مارشال. بین سال های ۱۹۸۲ تا ۲۰۱۶، الیزوندو در تمامی ۱۸ فیلم منتشر شده مارشال در سینماها ایفای نقش کرده بود و در حالی که این موضوع در ظاهر به یک رابطه دوستانه بین دو هنرمند یا دو دوست شباهت داشته باشد، این موضوع در واقع یک شرط قرارداری بود. در یک اتفاق باورنکردنی تر، این بند توسط مارشال و نه الیزوندو در قرارداد همکاری گنجانده شده بود، بندی که وی در تمامی قراردادهای کارگردانی خود می گنجانده و در آن گفته می شد که باید نقشی برای الیزوندو وجود داشته باشد. جالب اینکه الیزوندو بعدها فاش کرد که تنها بعد از مرگ مارشال در سال ۲۰۱۶ از این موضوع آگاه شده زیرا مارشال هیچگاه وجود این بند جالب در قراردادهایش را به او نگفته بود.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با عجیب ترین، غیرمعمول ترین و باورنکردنی ترین بندهای قرارداد بازیگران مشهور هالیوودی آشنا کنیم.

۴- جک نیکلسون هیچگاه مجبور نبوده کار کند وقتی که لس آنجلس لیکرز در خانه بازی داشت

شاید ساموئل ال جکسون اصرار داشته باشد در طول فیلمبرداری ها وقتی برای گلف بازی کردن داشته باشد اما جکس نیکلسون در تمام طول دوران بازیگری اش تنها می خواست در آرامش و بدون دغدغه تماشاگر ورزش باشد و آن هم حضوری. این بازیگر افسانه ای از دهه ۱۹۷۰ تمام بلیت های بازی های تیم بسکتبال لس آنجلس لیکرز را خریداری می کند و حتی امروزه هم به ندرت یکی از بازی های این تیم در خانه را از دست می دهد. بدین ترتیب وی بندی را در تمامی قراردادهای خود گنجانده است که بر اساس آن برنامه فیلمبرداری ها بر اساس برنامه بازی های این تیم تدوین شود.

بدین ترتیب جای تعجبی ندارد که بسیاری از فیلم های نیکلسون در شهر لس آنجلس یا همان حوالی فیلمبرداری شده اند اما برای فیلم درام Ironweed در سال ۱۹۸۷ برنامه ریزی کمی دشوار بود زیرا لوکیشن فیلم در نیویورک سیتی بود در حالی که همزمان اوج فصل ۱۹۸۶-۱۹۸۷ در جریان بود. با توجه به اینکه می دانست لیکرز برنده این فصل خواهد بود، نیکلسون آنقدر باهوش بود که از شهرت و اعتبار خود برای چیزی که می خواست نهایت استفاده را ببرد و هزینه بلیت های گرانقیمت آن بازی ها توسط استودیو سازنده فیلم پرداخت شد.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با عجیب ترین، غیرمعمول ترین و باورنکردنی ترین بندهای قرارداد بازیگران مشهور هالیوودی آشنا کنیم.

۳-جیمی فاکس هیچ سکانسی را در داخل قایق یا هواپیما بازی نکرد

در حالی که فیلمبرداری بازسازی مایکل مان از Miami Vice به اوج خود رسیده بود، جیمی فاکس برای بازی در نقش ری چارلز برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد شد و این موضوع به او اجازه می داد تقاضاهایی به قرارداد قبلی خود اضافه کند. فاکس در ابتدا از شهرت و اعتبار جدید خود برای دریافت دستمزدی بالاتر استفاده کرد و همبازی اش کالین فارل در فیلم را وادار به کاهش دستمزد کرد. علاوه بر این، بسیاری از دست اندرکاران این فیلم فاکس را بازیگری توصیف کردند که کار با او دشوار است. ظاهراً او از سوار شدن به پروازهای تجاری برای سفر به محل فیلمبرداری خودداری کرده و همچنین بعد از شنیده شدن صدای تیراندازی در محلی در نزدیکی لوکیشن فیلم در جمهوری دومینیکن از آنجا فرار کرده بود که باعث شده بود کارگردان پایانی متفاوت برای فیلم خود بسازد.

اما در مورد بندهای قراردادی، عجیب ترین درخواست فاکس این بود که در سکانس هایی که روی قایق یا داخل هواپیما گرفته شوند حضور نداشته باشند، موضوعی که در مورد فیلمی در مورد قاچاق مواد مخدر در میامی یک درخواست عجیب و غریب به نظر می رسید. یکی از اعضای تیم تولید این فیلم، فاکس را یک «زن افاده ای و غرغرو که از قایق و هواپیما می ترسد» توصیف کرده اما گفته بود کالین فارل همه کارهایی که از او خواسته می شد را انجام می داد.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با عجیب ترین، غیرمعمول ترین و باورنکردنی ترین بندهای قرارداد بازیگران مشهور هالیوودی آشنا کنیم.

۲- شخصیت های دواین جانسون، وین دیزل و جیسون استاتهام باید به یک اندازه در مبارزات آسیب ببینند

شاید برای کسی تعجب برانگیز نباشد که بزرگ ترین ستارگان روی کره زمین در دنیای اکشن به همان اندازه دارای غرور و خودبرتربینی باشند، به ویژه در مورد ستارگان بزرگ فیلم های  the Fast and the Furious که شامل دواین جانسون، وین دیزل و جیسون استاتهام می شود. در سال ۲۰۱۹، خبر رسید که این بازیگران چند نسبت به برند خود به عنوان شخصیت های سرسخت حساس بوده اند که در واقع در بندهای قرارداد خود آستانه خاصی برای صدمات فیزیکی که شخصیت هایشان در طول مبارزات در داستان فیلم تعیین کنند. بر اساس این گزارش، وین دیزل حتی یک سیستم اندازه گیری ایجاد کرده بود که بر اساس آن باید ضربات به اعضای مختلف بدن هر بازیگر وارد می شد تا اطمینان حاصل شود هر یک از این سه بازیگر صدمه مشابه و مساوی دریافت کند.

اگر چه ظاهراً این سیستم در نهایت کنار گذاشته شد اما مایکل فوترل تهیه کننده این مجموعه تایید کرده است که برخی از سکانس های مبارزه طوری طراحی شده بود که هیچ یک از بازیگران اصلی به راحتی از دیگری شکست نخورد. همانطور که این موضوع مضحک به نظر می رسد همزمان درگیری های مداوم و مشهور بین دیزل و جانسون در جریان ساخت فیلم را بیشتر مورد توجه قرار می دهد که ظاهراً هر یک می خواستند وجهه خود را حفظ کرده و کمی بیشتر از شخصیت خود مایه نگذارند.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با عجیب ترین، غیرمعمول ترین و باورنکردنی ترین بندهای قرارداد بازیگران مشهور هالیوودی آشنا کنیم.

۱- مارک والبرگ درخواست دریافت ۹۰۰,۰۰۰ دلار دستمزد بیشتر در صورت کنار گذاشتن آن هاتاوی کرده بود

پیش از آنکه بگویید مارک والبرگ نقشی در فیلم Silver Linings Playbook ساخته دیوید او راسل نداشت اما نزدیک بود در این فیلم بازی کند، تا جایی که وی ظاهراً قراردادی برای بازی در نقش اول این فیلم بازی کند، نقشی که در نهایت به بردلی کوپر رسید. در حالی که به تاخیر افتادن مداوم شروع فیلمبرداری و تداخل برنامه ای در نهایت باعث شد مارک والبرگ در این فیلم بازی نکند اما قرارداد او برای بازی در این فیلم دارای بندها و شروط بسیار جالب و خاصی بوده است. والبرگ در ابتدا قرار بود آن هاتاوی را در نقش مقابل خود داشته باشد، نقشی که در نهایت به جنیفر لارنس رسید و برنده اسکار نیز شد.

در قرارداد مارک والبرگ بندی آمده بود که در صورت کنار گذاشتن آن هاتاوی از این نقش، ۹۰۰,۰۰۰ دلار دستمزد بیشتر دریافت می کرد تا بدین ترتیب از او در مقابل شکست در باکس آفیس به دلیل استفاده از یک بازیگر زن کمتر شناخته شده تر محافظت شود. نکته خنده دار اینکه در نهایت هم والبرگ و هم هاتاوی از بازی در این فیلم منصرف شدند و بازیگرانی کمتر شناخته شده تر جای آن ها را گرفتند. اما در صورتی که تداخل برنامه ای باعث نمی شد والبرگ از حضور در این فیلم کناره گیری کند، می توانست نزدیک به یک میلیون دلار دستمزد بیشتر برای بازی در مقابل جنیفر لارنس دریافت کند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ باری که بازیگران مشهور برای بازی در فیلم‌های محبوبشان از دستمزدهای نجومی گذشتند


[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا