اختصاصیروانشناسیشاد بودنمجله سلامت

فواید لبخند زدن – ۱۰ خاصیت شگفت انگیز خندیدن برای سلامت انسان

[ad_1]

فواید لبخند زدن

وقتی که یک لبخند ساده بر روی لبان شما می‌نشیند مطمئناً حس بی‌نظیر آن را لمس می‌کنید؛ لبخند چیزی‌هایی فراتر از یک حس خوب را به شما می‌دهد. تحقیقات روانشناسی 10 فایده لبخند زدن را بیان می‌کنند.

بسیاری از افراد لبخند زدن را پاسخ غیر ارادی به مواردی که موجب شادی و یا خنده می‌شوند، می دانند. گرچه این تفکری درست است اما از یک نکته مهم نباید غافل شوید و آن این است که لبخند زدن می‌‌تواند یک انتخاب آگاهانه باشد.

لبخند زدن می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی بدن و ذهن شما داشته باشد و فواید شگفت انگیزی برای سلامتی و بهبود روحیه خودتان و حتی اطرافیان‌تان ایجاد کند. در این مطلب از مجله آلامتو به 10 دلیلی که می‌گویند چرا لبخند زدن مداوم برایمان مفید است می پردازیم، لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


  1. لبخند زدن می‌تواند به طولانی‌‌تر شدن زندگی‌تان کمک کند

شاید قانع کننده ترین دلیل برای لبخند زدن این باشد که این کار می‌تواند طول عمر شما را افزایش بدهد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان داد که لبخند حقیقی با زندگی طولانی‌تر همراه است.

به طور کلی، به نظر می رسد که افراد شاد از سلامتی و طول عمر بالاتری برخوردار هستند، هرچند برای درک علت این امر تحقیقات بیشتری لازم است.

رابطه بین شادی و زندگی طولانی‌تر نشان می دهد حفظ روحیه ای شاد و مثبت می‌تواند قسمت مهمی از یک زندگی سالم باشد.


  1. لبخند زدن استرس را برطرف می کند

استرس می‌تواند در تمام وجود ما نفوذ کند و در چهره‌‌مان نیز نمایان شود. لبخند زدن نه تنها به شما کمک می کند خسته و فرسوده به نظر نرسید بلکه در واقع می تواند به کاهش استرس‌تان نیز کمک کند.

باور کنید یا نه، حتی اگر تمایل به لبخند زدن ندارید یا حتی اگر لبخندی که می‌زنید کاملا تصنعی است، لبخند زدن می تواند استرس را کاهش دهد. وقتی استرس دارید، بهانه‌ای برای لبخند زدن پیدا کنید و ببینید که چگونه می‌تواند سطح استرس‌تان را کاهش دهد.


  1. لبخند زدن روحیه را بهبود می‌بخشد

دفعه بعد که احساس کردید روحیه‌تان تضعیف شده، به عنوان یک گام موثر لبخند زدن را امتحان کنید. احتمال زیادی وجود دارد که روحیه شما به سمت بهتر تغییر کند.

در واقع عمل جسمی لبخند زدن مسیرهایی را در مغز شما فعال می کند که بر وضعیت احساسی شما تأثیر می گذارد، به این معنی که با نشاندن لبخند روی صورت، می توانید ذهن خود را “فریب” دهید تا وارد حالت شادی شود.

یک لبخند ساده می تواند نوروپپتیدهایی که ارتباط عصبی شما را بهبود می‌بخشند و همچنین انتقال دهنده‌های عصبی مانند دوپامین و سروتونین که می‌‌توانند روحیه شما را تقویت کنند، را ترشح کند. به لبخند زدن مانند یک ضد افسردگی طبیعی فکر کنید.


  1. لبخند زدن مسری است

فواید لبخند زدن

لبخند زدن یک عمل بسیار مسری است و نه تنها توانایی تقویت روحیه‌‌ی شما را دارد بلکه می تواند حالت و روحیه دیگران را نیز به سمت بهتر تغییر دهد.

مغز ما به طور خودکار حالات چهره دیگران را متوجه می شود و تفسیر می کند و حتی گاهی اوقات، ممکن است از آنها تقلید کند. به همین علت است که زمانی که می‌بینیم فردی به روی ما لبخند می‌زند، ما نیز واکنش نشان داده و لبخند می‌زنیم.

مسری بودن لبخند حتی به لحاظ علمی هم ثابت شده و تحقیقاتی وجود دارند که می‌توانند آن را تایید کنند.


  1. لبخند زدن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

لبخند زدن با کمک به سیستم ایمنی بدن شما برای عملکرد موثرتر، می‌تواند سلامت کلی شما را تقویت کند.

تصور می شود که وقتی لبخند می زنید، به لطف ترشح برخی انتقال دهنده های عصبی عملکرد ایمنی بدن بهبود می یابد. با این تفاسیر اگر به دنبال یک راهکار راحت و موثر برای تقویت سیستم بدنی‌تان هستید، لبخند زدن را فراموش نکنید!


  1. لبخند زدن می تواند باعث کاهش فشار خون شود

شاید تعجب کنید، اما لبخند زدن می تواند تأثیر مفیدی بر فشار خون شما بگذارد. به نظر می رسد خنده، پس از افزایش اولیه ضربان قلب و تنفس به طور خاص باعث کاهش فشار خون می شود.

در حالی که تحقیقات حاکی از آن است که لبخند زدن ضربان قلب شما را در مواجهه با استرس کاهش می دهد، تحقیقات بیشتری برای تعیین چگونگی کاهش فشار خون لازم است.

اگر در خانه مانیتور فشار خون دارید می توانید این ایده را برای خود آزمایش کنید. چند دقیقه بنشینید و فشار خون‌تان را اندازه‌گیری کنید، سپس یک دقیقه لبخند بزنید و در حالی که همچنان لبخند بر لب دارید، دوباره عدد فشار خون‌تان را بخوانید. آیا تفاوتی مشاهده کردید؟


  1. لبخند درد را کاهش می دهد

مطالعات نشان داده است که لبخند زدن باعث ترشح اندورفین، سایر مسکن های طبیعی و سروتونین می شود.

این مواد شیمیایی مغز در کنار هم باعث می شوند احساس شادی بی حد و حصری داشته باشیم. این‌‌ها نه تنها روحیه شما را تقویت می‌کنند، بلکه باعث آرامش بدن و کاهش درد جسمی نیز می شوند. لبخند زدن یک داروی طبیعی است.


  1. لبخند شما را جذاب می کند

ما به طور طبیعی به سمت افرادی که لبخند می زنند جذب می شویم. در حالی که حالت های منفی صورت مانند اخم برعکس عمل می کنند، و نیروی دافعه دارد، لبخند زدن باعث جذاب تر به نظر رسیدن خواهد شد و افراد را به سمت شما جذب خواهد کرد.

لبخند زدن نه تنها می تواند جذابیت شما را بیشتر کند بلکه باعث می شود جوانتر به نظر برسید.

عضلاتی که برای لبخند زدن از آن‌ها استفاده می کنیم، صورت را بلند می کنند و باعث می شود فرد جوان تر به نظر برسد. بنابراین به جای انتخاب لیفت صورت، فقط کافیست همیشه لبخند بر لب داشته باشید، به این صورت جوانتر به نظر می رسید و احساس بهتری هم خواهید داشت.


  1. لبخند زدن با موفقیت رابطه مستقیمی دارد

تحقیقات نشان داده است که افرادی که به طور منظم لبخند می زنند، اعتماد به نفس بالاتری دارند و درکاری که انجام می‌دهند، موفق‌تر عمل می‌کنند. در جلسات و قرارهای کاری لبخند بزنید.


  1. لبخند زدن به شما کمک می کند تا مثبت باقی بمانید

این تست را امتحان کنید: لبخند بزنید. حال سعی کنید بدون از دست دادن لبخند به چیز منفی فکر کنید. سخت است، نه؟

لبخند زدن می تواند بر احساس مثبت بودن شما تأثیر بگذارد، حتی اگر غیر طبیعی یا اجباری داشته باشد. صرف نظر از اینکه لبخند شما واقعی است یا نه، باز هم به مغز و در نهایت بقیه بدن، این پیام را می دهد که “زندگی خوب است!”

همچنین بخوانید: انشا در مورد لبخند

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا