اسپرتتاریخچهسدانمرسدس E-classمرسدس بنز

داستان جالب تولید مرسدس 500E با کمک پورشه

به نظر می‌رسد درباره W124 به عنوان یکی از محبوب‌ترین و بهترین سدان های تاریخ مرسدس بنز کم‌کاری شده است؛ اما امروز با کمک جیسون کامیسا می‌خواهیم تاریخچه یکی از نسخه‌های این نسل یعنی ۵۰۰E را بررسی کنیم.

500E Hagerty Video 767x415 - داستان جالب تولید مرسدس 500E با کمک پورشه

این خودرو که توسط پورشه و برای رقابت با ب‌ام‌و M5 در اتوبان مهندسی شده بود در نهایت به چیزی بسیار فراتر از سدانی اسپورت با پیشرانه‌ای بزرگ بدل شد. در واقع ۵۰۰E به یکی از بهترین سدان های آلمان تبدیل شد و این موضوعی قابل‌توجه است.

W124 Mercedes 500E 767x431 - داستان جالب تولید مرسدس 500E با کمک پورشه

زمانی که W124 معرفی شد از طراحی انقلابی سود می‌برد آن‌هم در زمانی که مهندسان مرسدس آزادی عمل مناسبی داشتند. این خودرو ضریب درگ ۰.۲۶ داشت و کیفیت ساخت مناسب را با سیستم‌های ایمنی زیاد همراه کرده بود؛ اما مرسدس با رقبایی از شرق روبرو شده بود به گونه‌ای که لکسس با LS400 در بازار حضور داشت و در طول یک شب حدود یک‌چهارم فروش مرسدس را دزدیده بود. به این موارد باید پاسخی الزامی به E34 540i و M5 از باواریا را نیز اضافه کرد.

Mercedes Benz 500e 03 - داستان جالب تولید مرسدس 500E با کمک پورشه

راه‌حل این مشکل قرار دادن نیروگاهی ۸ سیلندر در W124 بود اما نه هر ۸ سیلندری! پیشرانه M119 همان پیشرانه پایه‌ای بود که در بطن سائوبر C9 پیروز مسابقات لمانز قرار داشت. این پیشرانه نه تنها قدرت و قابلیت اطمینان خود را اثبات کرده بود بلکه روی داینو عملکرد بهتری را نشان داد.

mercedes 500e atkinson 05 - داستان جالب تولید مرسدس 500E با کمک پورشه

اما ریل‌های فریم W124 به اندازه‌ای نازک بود که نمی‌توانستند به راحتی پیشرانه را در آن جای دهند و به همین خاطر باید اصلاحاتی انجام می‌شد. مشکل این بود که مهندسان مرسدس قبلاً به دنبال رقابت با ژاپنی‌ها بودند.

راه‌حل مرسدس همکاری با پورشه و دسترسی به بازوی مهندسی آن بود. این راه‌حلی بسیار عالی تلقی می‌شد زیرا خود پورشه به خاطر افت فروش زیاد در آمریکا به‌شدت نیازمند سرمایه بود.

mercedes 500e atkinson 07 - داستان جالب تولید مرسدس 500E با کمک پورشه

با پهن‌تر شدن ریل‌های فریم یک مشکل دیگر پدیدار شد. با قدرت ۳۲۲ اسبی این پیشرانه ۸ سیلندر ۵ لیتری مرسدس باید سیستم تعلیق و ترمزهای مدل پهن‌تر SL را نصب می‌کرد. این امر نیازمند بچه گلگیرهایی بود که باعث تمایز ۵۰۰E از سایر مدل‌های W124 شد. البته ۵۰۰E در این حالت به حدی پهن شده بود که نمی‌توانست در خط تولید ژرمن‌ها جای گیرد. به همین خاطر دوباره پورشه فرا خوانده شد و وظیفه تولید این سوپر سدان را بر عهده گرفت.

البته کامیسا می‌گوید این خودرو را نباید حاصل همکاری مرسدس-پورشه بدانیم. اگرچه پورشه مهندسی بخش‌های مهمی از ۵۰۰E را انجام داده و مونتاژ نهایی را نیز بر عهده گرفت اما برخلاف آئودی RS2 آوانت، قطعات و طراحی پایه همگی توسط مرسدس تأمین شده بودند.

mercedes 500e atkinson 09 - داستان جالب تولید مرسدس 500E با کمک پورشه

همچنین این تقسیم وظایف جزو کاراترین روش‌های تولید نبود. کل فرایند ۱۸ روز طول کشید که حتی با استانداردهای آن زمان نیز طولانی بود. بدنه ۳۰۰E بایستی برای اصلاحات به مقر پورشه فرستاده می‌شد سپس در اختیار مرسدس برای رنگ‌آمیزی قرار می‌گرفت. پس از آن نیز کارخانه دیگر پورشه کار مونتاژ نهایی را انجام می‌داد و سپس تأییدیه‌ها و تحویل نهایی توسط مرسدس صورت می‌گرفت.

Mercedes Benz 500E 1 767x512 - داستان جالب تولید مرسدس 500E با کمک پورشه

این یکی از چندین دلیلی است که قیمت ۵۰۰E حدود ۳۵ درصد بیشتر از ب‌ام‌و M5 بود. این خودرو با قیمت ۸۸ هزار دلاری عرضه شد؛ اما با همین مبلغ شما مالک یکی از بهترین سدان‌های تاریخ می‌شدید. با شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت ۵.۵ ثانیه‌ای، ۵۰۰E خودرویی فوق‌العاده سریع بود. همچنین برخلاف دیگر مرسدس‌های مجهز به نیروگاه‌های بزرگ، ۵۰۰E همانند یک سدان اسپورت تمام‌عیار رفتار می‌کرد.

[دانلود ویدئو]


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا